Jak pogoda wpływa na samopoczucie człowieka?

Kategorie: 

www.sxc.hu

Zdrowie człowieka jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. W jaki sposób zmiany temperatury, wilgotność powietrza, ciśnienie powietrza na organizm i które osoby są najbardziej podatne na zmiany pogody?


Zazwyczaj, pogorszenie stanu zdrowia, występujące podczas nagłej zmiany pogody, jest typowe dla tych, którzy cierpią na przewlekłe choroby. Zwłaszcza dotyczy to chorób układu oddechowego i układu krążenia, chorób układu nerwowego i reumatoidalnego zapalenia stawów. W zależności od charakterystyki ciśnienia krwi (niedociśnienie, nadciśnienie), różne jest działanie ciśnienia atmosferycznego na człowieka.


Niskie ciśnienie powietrza obniża ciśnienie krwi. Podczas obniżania się ciśnienia atmosferycznego, maleje także zawartość tlenu w atmosferze. W wyniku tego u ludzi następuje spadek ciśnienia krwi i szybkości jej przepływu, występują problemy z oddychaniem oraz zakłócenia pracy układu sercowo-naczyniowego, pojawić się może także ból głowy. Nawet przy umiarkowanej aktywności fizycznej, u ludzi występuje tendencja do wzrostu skurczów serca i - w konsekwencji, do szybszego oddechu. Są to częste objawy hipoksji -niedoboru tlenu w organizmie. U pacjentów z nadciśnieniem przy tej pogodzie, samopoczucie może ulegać chwilowej poprawie, ale przy podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym, ich stan ulega pogorszeniu.


Wysoka temperatura powietrza, w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza (90-100%) i niskim ciśnieniem atmosferycznym, jest bardzo trudna do tolerowania dla ludzi z problemami żylnymi oraz przewlekłymi chorobami, przebiegającymi ze stanem zapalnym (skaza moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie oskrzeli, choroby jelit i trzustki). Ponadto, przy takiej pogodzie spada stężenie tlenu atmosferycznego, więc trudno jest sobie poradzić ludziom starszym, cierpiącym na miażdżycę lub niewydolność nerek.


Wysoka temperatura jest znacznie łatwiejsza do zniesienia, zwłaszcza przy normalnym lub nieco podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym, i jednoczesnej niskiej wilgotności. Jednak gdy nadchodzi upał, temperatura na zewnątrz jest zazwyczaj wyższa, niż temperatura ciała, a wtedy ciało ludzkie jest poddawane ciężkiej próbie. Ludzie, pocąc się, tracą duże ilości wody i elektrolitów. Nadmierne wydzielanie płynów prowadzi do zagęszczenia krwi, co zwiększa ryzyko zakrzepicy, oraz prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i może wywoływać zaburzenia rytmu serca. Lekarze zalecają, aby w razie fali upałów, jak najdłużej przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, unikając słońca i intensywnej aktywności fizycznej. Zaleca się również stosowanie niskokalorycznej diety i picie dużej ilości płynów. Najlepiej sprawdza się woda mineralna, która zawiera mniej lub bardziej zrównoważony zestaw elektrolitów.


Nadmierne wysuszenie powietrza może być przyczyną suchego zapalenia błony śluzowej nosa, który przy tym schorzeniu staje się bardziej podatny na infekcje wirusowe. W celu uniknięcia wysuszenia nosa i gardła, zaleca się przemywanie go roztworem soli fizjologicznej lub niegazowaną wodą mineralną. Aby wzmocnić odporność w czasie upałów, można zażywać witaminę C i oczywiście, nie wolno zapominać o owocach, które są bogate w witaminy i mikroelementy.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Paula

Ja od zawsze miałam problemy

Ja od zawsze miałam problemy z samopoczuciem przez pogodę. Mam też problem z dolegliwościami bólowymi kiedy się zmienia pogoda. Natknełam się na stronę biometeo.pl, muszę przyznać że jest to dla mnie  jedyne źródło gdzie bardzo dokładnie pokazują jaki będzie biomet. Ta strona pomaga mi w codziennym funkcjonowaniu, wiem kiedy i jak mogę się czuć, no i jak długo. Mogę również zaplanować sobie dzień.

0
0
Portret użytkownika Pandemonium

"Lekarze zalecają, aby w

"Lekarze zalecają, aby w razie fali upałów, jak najdłużej przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, unikając słońca i intensywnej aktywności"
Jasne, a potem wyjść wystudzony na skwar i doznać szoku termicznego. Albo odwrotnie. Spiec się niemiłosiernie i wsiąść do klimatyzowanego auta. To pierwszy krok do zmasakrowania górnych dróg oddechowych. Dziękuje bardzo za takie udogodnienia.

0
0
Portret użytkownika eliane r.

Bravissimo!

Bravissimo!

Lekarze... - a kto to jest? Na pewno nie ci, którzy leczą! Po pierwsze, to w ogóle nie posiadają faktycznej wiedzy, a jedynie specjalnie stworzony rokefelerowski chłam.

Druga sprawa - tzw. "główny nurt" ZAWSZE wszystko mówi odwrotnie - czyli przykłady: -jeśli powiadają, że coś jest bardzo szkodliwe - jest lecznicze i korzystne (np. ultrafiolet, boraks, DMSO, jod); -jeśli powiadają, że coś jest bardzo dobre, pomagające - to z pewnością jest to fatalne w skutkach i wyjątkowo szkodliwe (np. fluor). Dalszy przykład można wyczytać z artykułu - dokładnie jest to na odwrót! Klimatyzowanych pomieszczen należy UNIKAĆ, a do słońca należy się przyzwyczajać już od marca(!), kiedy tylko staje się mocniejsze, tak aby w tym lipcu nawet po 3 godzinach chodzenia w środku dnia, w pełnym słońcu - nic się nie stało. 

Proszę spojrzeć na (jeszcze) wczesne lata 90-te - robotnicy na budowach pracujący caly dzien w pełnym słońcu - zazwyczaj tylko w krótkich spodenkach.... To samo ludzi na wsi w polu / na łące.... a jacy mocni, zdrowi i prężni byli! No, "biurowcy" (czytajcie: lenie i cwaniaczki) - nawet i wtedy mieli już gorsze zdrowie.

A odnośnie samej pogody - jasne że wpływa - i to na wszystko. Pogoda to lokalny "nastrój" planety - tak w skrócie można powiedzieć - a planeta jak chyba wiadomo - to żywy "organizm". A my jesteśmy tutaj....GOŚCINNIE, zdani na rożne kaprysy tego ogromnego "organizmu".

0
0

Skomentuj