Salmonella może być wykorzystana do walki z guzami mózgu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy mogą znaleźć sposób, by po połączeniu dwóch poważnych chorób powstało lekarstwo. Dzięki modyfikacji genetycznej bakterii odpowiedzialnej za zatrucie żywności salmonellą, naukowcy byli w stanie przekształcić ją w broń zdolną do likwidacji jednego z najtrudniejszych do leczenia nowotworów.

 

Glejak to bardzo agresywny typ guza mózgu, który nie może być pokonany za pomocą leków, ponieważ bariera krew-mózg uniemożliwia dosięgnięcia go przez większość substancji chemicznych. W związku z tym, współczynnik przeżywalności dla tej choroby jest bardzo niski.

Jednak niektóre mikroby są w stanie przekroczyć tę barierę, a naukowcy z Duke University postanowili użyć pozbawionej toksyczności odmiany bakterii Salmonelli, by spróbować leczenia glejaka u szczurów. Genetycznie zmodyfikowane bakterie nie posiadają kluczowego białka o nazwie puryna, które jest w nadmiarze produkowane przez nowotwory. To powoduje, że mikroby koncentrują się w miejscu występowania guza, w celu pozyskania puryny.

Wyniki eksperymentu wykazały, że leczenie za pomocą tej terapii sprawiło, że 19 % szczurów przeżyło okres dłuższy niż sto dni, co stanowi równowartość dziesięciu lat życia człowieka. Może być to przełom w leczeniu glejaka, a jakakolwiek zmiana w wydłużeniu jego przeżywalności jest wielkim sukcesem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika biochemik

tłumaczenie jest fatalne!

tłumaczenie jest fatalne! "However, the microbes had also been altered to release two compounds, the first of which – a protein called p53 – acts as a tumor suppressor, while the second, known as Azurin, causes cells to self-destruct in conditions of low oxygen" tekst polski nijak się ma do oryginału... żal i ból, ani słowa o nieskocząteczkowej purynie (purynach), która na marginesie białkiem nie są

0
0

Skomentuj