Wątrobę masz jedną, więc o nią dbaj

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już starożytni wiedzieli, że wątroba jest wyjątkowym organem. Nie na darmo karą Prometeusza było pozostawienie na pastwę sępów, które codziennie zjadały jego wątrobę, a ta znowu odrastała. Jest to organ bardzo niezwykły, gdyż pośród wszystkich, które mamy tylko ten potrafi się sam regenerować. Do przeszczepu wystarczy tylko jeden jej płat by uratować komuś życie. Bierze udział nie tylko w trawieniu i jest absolutnie niezbędna do życia. Dlatego też warto o wątrobę dbać.

 

Rola wątroby w organizmie

Wątroba znajduje się po prawej stronie, tuż pod żebrami, pod przeponą. U dorosłego może ważyć nawet 2,5 kg a jednocześnie w każdej chwili przepływa przez nią około 15% całej krwi. Organ ten zbudowany jest z komórek nazywaniach hepatocytami, które układają się w zraziki, a te tworzą razem płaty i segmenty. Wątroba wyposażona jest w szerokie naczynia krwionośne oraz drogi żółciowe, przez które żółć trafia do przewodu pokarmowego. Jest bardzo ważnym elementem układu trawienia, ale oprócz tego spełnia jeszcze masę innych funkcji. Żółć uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, bez niej nie bylibyśmy w stanie ich strawić. W 24 godziny powstaje nawet litr tej substancji. Jednocześnie wątroba stanowi ogromny magazyn energii dla organizmu, gromadząc, produkując i uwalniając glukozę do krwioobiegu.

Wątroba to też miejsce gdzie dochodzi do rozpadu bilirubiny, czyli tego co pozostaje po rozkładzie czerwonych krwinek, a te wymieniają się co mniej więcej 100 dni. Dzięki niej pozostałości są usuwane z organizmu. Uczestniczy również w przemianie węglowodanów i białek, a także w syntezie cholesterolu, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych. To w wątrobie zachodzą procesy aktywności fagocytarnej, co oznacza że jest ważnym ogniwem w układzie immunologicznym. Chroni nas przed infekcjami, nowotworami oraz oczywiście przed toksynami. Wątroba służy również do regulowania ciepłoty ciała, gdyż krew która z niej wypływa jest o stopień cieplejsza niż ta która do niej trafiła. Podczas gorączki zaleca się chłodne okłady właśnie na tę stronę brzucha gdzie znajduje się organ.

Najczęstsze choroby wątroby

Wbrew pozorom i temu co się powszechnie uważa, sama wątroba nie boli. Miąższ tego organu nie jest unerwiony, a więc kiedy już odczuwamy ból jest to spowodowane uciskiem powiększonej wątroby na tkanki sąsiadujące. Ból zlokalizowany jest tuż pod żebrami, ale pojawia się dopiero wtedy kiedy choroba jest już całkiem zaawansowana. Dlatego też warto mieć się na baczności i dbać o nią zanim leczenie okaże się bardzo utrudnione.

Najczęstszą chorobą wątroby jest zakażenie wirusem HAV lub HBV, błędnie nazywanymi żółtaczkami. Są to dwa wirusy, którymi można zarazić się przez kontakty seksualne lub niewłaściwą higienę. Gdy wątroba choruje najczęściej sprawdza się poziom bilirubiny we krwi, oraz zleca się próby wątrobowe, jednak nie zawsze wynik jest jednoznaczny. Niekiedy w chorobach wątroby obserwuje się żółte zabarwienie białek oczu. Również zakażenie streptokokami, enterokokami, gronkowcem złocistym, malarią czy w wyniku choroby nowotworowej może wystąpić żółtaczka przedwątrobowa. Ale to nie wszystkie schorzenia, które wpływają na ten organ.

Oczywiście osoby borykające się z problemem alkoholowym również narażone są w znacznym stopniu na uszkodzenie wątroby. Tu wyróżniamy alkoholowe zapalenie wątroby. Jednak nie tylko alkoholicy powinni uważać, ale każdy z nas. Wątroba może ulec uszkodzeniu w związku z:

  • Zakażeniem wirusowym;
  • Zażywanymi lekami;
  • Substancjami szkodliwymi w pożywieniu takimi jak pleśnie i metale ciężkie;
  • Zatruciami toksynami, np. zawartymi w grzybach;
  • Otyłością.

Badania naukowe dowodzą, że otyłość jest nie tylko przyczyną chorób serca oraz cukrzycy typu II, ale też ma bezpośredni wpływ na włóknienie wątroby i inne przewlekłe choroby tego organu. Również szacuje się, że aktualnie w Polsce około 6mln ludzi cierpi na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, i nie zdaje sobie z tego sprawy.

Leki na wątrobę

Wątroba przy sprzyjających warunkach może zregenerować się sama, ale też jedynie do pewnego stopnia. Jeśli następuje zwłóknienie tkanek ta część nie ma szans powrócić do pełnej sprawności. Warto działać zanim pojawi się głębszy problem. Podstawą w kuracji wątroby jest właściwa dieta, która wyklucza produkty przetworzone, puszkowane, smażone i te zawierające tłuszcze trans. Dieta wątrobowa zakłada maksymalne odciążenie organu by dać mu czas na regenerację. Jednocześnie można stosować suplementy diety takie jak Essentiale zawierające fosfolipidy, które wnikając w uszkodzone komórki wspomagają ich leczenie. Badania wskazują, że odpowiednia dawka fosfolipidów jest w stanie cofnąć negatywne skutki niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Więcej o wspomaganiu wątroby przeczytasz na stronie: www.essentiale.pl.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj