Alzheimer – rola rodziny i opiekuna przy łagodnej postaci choroby

Kategorie: 

Źródło: Internet

Alzheimer jest podstępną chorobą, która rozwija się po cichu, początkowo niezauważalnie. Coraz większe problemy z pamięcią i koncentracją przypisywane są starości i uznawane za coś naturalnego. Tak jednak nie jest i każde problemy z pamięcią czy koncentracją, które zaburzają codzienne funkcjonowanie powinny być powodem do konsultacji lekarskiej.

 

Pierwszym zadaniem rodziny i opiekuna jest zauważenie tych zmian i interwencja, gdyż osoba chora często sama nie zauważa postępujących zmian. Gdy objawy zaczną nas niepokoić, powinniśmy przeprowadzić badania kliniczne, dzięki którym wczesne rozpoznanie choroby pomoże w jej zatrzymaniu. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i rodziną, własnej ocenie stanu psychicznego pacjenta oraz w oparciu o badania pomocnicze. Do takich badań należą psychologiczne testy funkcji poznawczych oraz badania obrazowe, mające na celu wykluczyć inne przyczyny otępienia. Postawienie diagnozy choroby Alzheimera zmienia życie nie tylko osoby chorej, ale całej rodziny i opiekunów. Muszę się oni przygotować na to, że Alzheimer jest chorobą postępującą i nieodwracalną, z czasem będzie tylko trudniej.

 

 W łagodnej postaci Alzheimera poza farmakoterapią, ważną rolę odgrywa trening zdolności społecznych chorego, zapewnienie mu bezpiecznych warunków w domu oraz w miarę możliwości, samodzielności tak długo jak jest to możliwe. Opiekunowie osób chorych na chorobę Alzheimera powinni zabezpieczyć dom, przy czym warto zwrócić uwagę na ostre narzędzia, kuchenki gazowe i zawory gazu. Można rozważyć wyraźne oznaczenie rzeczy w domu, np. produktów żywnościowych czy chemicznych. Chorym należy pomagać przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Jedzenie powinno być pokrojone na małe kawałki, aby ułatwić przełykanie. Jeśli pojawią się zaburzenia połykania, może być konieczne stosowanie diety zmiksowanej.

 

Opiekunowie powinni nauczyć się cierpliwości i wyrozumiałości. Rozmowy z terapeutą na temat emocji i tego, co się dzieje w relacjach z osobą chorą, mogą znacząco pomóc w akceptacji i dostosowaniu się do nowej sytuacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj