Bakterie w jamie ustnej mogą utrudnić zajście w ciążę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Helsinki przeprowadzili eksperymenty na kobietach i zauważyli trudność w zajściu w ciążę u kobiet dotkniętych patogenem. To odkrycie jest przełomowe, ponieważ wcześniej sądzono, że choroby okołozębne mają wpływ na problemy ze zdrowiem ogólnym, a nie z zajściem w ciążę.

 

W badaniu wzięło udział 256 kobiet z południowej Finlandii (średnia wieku - 29.2 lat), które nie były w ciąży i przestały korzystać z antykoncepcji, by starać się o dziecko.  Przeprowadzono kliniczne badania jamy ustnej oraz testy ginekologiczne. Dostrzeżenie głównych, przyzębnych patogenów w ślinie i analiza surowicy i przeciwciał znajdujących się w ślinie przeciwko głównym, przyzębnym patogenom, a także zajęto się pochwowym tamponem, by zbadać zakażenia pochwy. Pacjenci byli pod obserwacją przez 12 miesięcy, by sprawdzić, czy uda im się przez ten czas zajść w ciążę.

 

U kobiet odnotowano porphyromonas gingivalis, bakterię kojarzoną z przyzębnymi problemami. Powoduje niszczenie włókna tkanki i kości wyrostka zębodołowego i może prowadzić do utraty zębów. Była ona częściej wykrywana w ślinie kobiet. które nie mogły zajść w ciążę w ciągu roku niż u pań, którym się to udało. Poziomy przeciwciał w surowicy i ślinie przed tym patogenem były znacznie wyższe u kobiet, które nie mogły zajść w ciążę. 

 

Kobiety, które miały w ślinie p.gingivalis i więcej przeciwciał lub surowicy przeciw bakterii miały 3 razy większe ryzyko, by nie dać początku nowemu życiu w porównaniu do pozostałych uczestniczek badania. 

 

Analiza statystyczna pokazała, że odkrycie było niezależne od innych czynników, które mogą utrudniać poczęcie, takie jak palenie papierosów czy wiek.

"Wyniki naszych badań zachęcają młode kobiety w płodnym wieku, by dbały o zdrowie swojej jamy ustnej i chodziły na jej regularną kontrolę" – mówi stomatolog i badacz Susanna Paju z University of Helsinki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj