Bania wykazują, że miesiączka nie wypływa na koncentrację i zdolności poznawcze

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Behaioral Neuroscience” pokazują nowe fakty dotyczące cyklu menstruacyjnego. Do tej pory uważano, że kobiety pracujące w trakcie miesiączki osiągały nieco niższe wyniki w pracy.

 

Profesor Brigitte Leeners i jej zespół odnaleźli dowody na to, że jest to nieprawdą. Zbadali oni ilość hormonów we krwi i odkryli, że poziomy estrogenu, progesteronu i testosteronu w organizmie nie mają żadnego wpływu na pamięć, zdolności poznawcze, czy skupienie. Niektóre hormony były powiązane ze zmianami w ciągu jednego cyklu, jednak nie były one cykliczne i nie powtórzyły się w kolejnym cyklu menstruacyjnym.

Profesor Leener powiedziała: „Jako specjalista w ginekologii i psychoterapii mam do czynienia z wieloma kobietami, które mają wrażenie, że miesiączka wpływa na ich samopoczucie i wydajność.”

Opublikowane badania używają dużej bazy przeanalizowanych przypadków. Zespół badaczy z Akademii Medycznej w Hanowerze i Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu przebadał cykle 68 kobiet, aby zbadać ich procesy poznawcze w różnych jego częściach. Analiza pokazała, że w pierwszym badanym cyklu pogorszeniu uległy zdolności poznawcze i skupienie. Te same wyniki nie zostały potwierdzone w kolejnym badanym cyklu menstruacyjnym. Zespół zaczął poszukiwać różnic i podobieństw między tymi zmianami, jednak nie znalazł żadnych.

 

Cykl menstruacyjny nie ma żadnego wpływu na zdolności poznawcze. Mogą istnieć indywidualne przypadki, jednak ogólnie rzecz biorąc, cykl menstruacyjny nie ma na to wypływu.

Profesor Leener przestrzega jednak, że badania nie są zakończone. Póki co reprezentują one ważny krok naprzód, jednak potrzeba więcej badań kobiet z zaburzeniami hormonalnymi i kolejnych testów, które pozwolą stworzyć pełniejszy obraz tego, jak cykl menstruacyjny wpływa na psychikę i wydajność kobiet w czasie miesiączki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj