Bóle żołądka spowodowane zatruciem pokarmowym

Kategorie: 

Źródło: Internet

Bóle żołądka mogą być objawem wielu schorzeń, ale też występować jako naturalny skutek przejedzenia czy spożycia ciężkostrawnego posiłku. Jeżeli jednak towarzyszą im wymioty czy biegunka, nie warto ich lekceważyć.

 

 

Charakterystyka bólów żołądka

Bóle żołądka bywają ostre lub tępe, krótkotrwałe bądź rozciągające się w czasie. Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych jest zatrucie pokarmowe, do którego dochodzi na skutek spożycia produktów będących siedliskiem bakterii, np. jajek, mleka, majonezu, lodów czy nieodpowiednio przyrządzonego mięsa.

Podstawowym objawem zatrucia są bóle brzucha. Jeżeli mamy do czynienia z lekką formą zatrucia, wystarczy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Zdarza się jednak, że zatrucie jest poważniejsze i pojawiają się bardziej dokuczliwe objawy: mdłości, wymioty czy biegunka. Symptomy zatrucia mogą pojawić się chwilę po spożyciu posiłku, ale także po wielu godzinach, a nawet dniach.
 

Jak postępować w przypadku zatrucia pokarmowego?

Kiedy boli nas żołądek, zazwyczaj sięgamy po tabletki przeciwbólowe. Pod żadnym pozorem nie przyjmujmy jednak leków przeciwwymiotnych – organizm będzie bowiem próbował pozbyć się niechcianej zawartości w naturalny sposób.

Pierwszym krokiem w walce z zatruciem jest nawodnienie organizmu. Jeżeli bóle żołądka nie przechodzą, a nawet przybierają na sile, konieczna jest wizyta lekarska, a niekiedy – hospitalizacja.
 

Zatrucie pokarmowe czy choroba wrzodowa?

Część chorych nie zdaje sobie sprawy, że bóle żołądka, pojawiające się 2-3 godziny po posiłku, mogą świadczyć o chorobie przewlekłej. Wrzody żołądka są powszechnym schorzeniem, które dotyka coraz więcej dorosłych Polaków. Bólowi żołądka towarzyszą wówczas: nudności, zgaga, wymioty oraz zaparcia.

Do podstawowych przyczyn rozwoju choroby wrzodowej zaliczamy: przyjmowanie niektórych leków, nieprawidłową dietę, nadużywanie alkoholu, jedzenie fast foodów i prowadzenie niehigienicznego trybu życia.

Nieleczona choroba wrzodowa prowadzi do licznych powikłań. Chory uskarża się na ciągłe dolegliwości bólowe i coraz częściej wymiotuje po posiłkach. W zaawansowanym stadium schorzeniu towarzyszy zapalenie otrzewnej, które stanowi wynikową wylania się treści żołądkowej.

Pamiętajmy, że bóle żołądka są zawsze związane z rozwojem stanu zapalnego. Chory odczuwa bardzo mocny ucisk w górnych partiach brzucha. W przypadku ostrych bólów objawami towarzyszącymi są wymioty oraz krwista biegunka. Jeżeli dostrzeżemy u siebie pewną regularność w pojawianiu się dolegliwości nie warto czekać – najlepiej od razu zgłosić się do lekarza.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj