Brak snów może zwiastować demencję

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Australijscy naukowcy odkryli, że rzadsze występowanie fazy snu, podczas której człowiek jest zdolny śnić, wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia demencji. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neurology przez Amerykańską Akademię Neurologiczną.

 

W eksperymencie naukowym wzięło udział 321 osób z Massachusetts (Stany Zjednoczone), których średni wiek wynosił 67 lat. Obserwacje zajęły około 12 lat, a w tym czasie zdiagnozowano demencję u 32 osób oraz chorobę Alzheimera u 24 osób.

 

Badania wykryły związek między brakiem fazy REM odpowiadającej za sny pacjentów a wystąpieniem u nich otępienia. Na podstawie wyników stwierdzono, że około jednoprocentowy spadek fazy REM wiąże się z 9% ryzyka wystąpienia demencji. 

„Nasze wyniki wskazują na to, że zaburzenia w fazie REM podczas snu wiążą się ściśle z występowaniem demencji” – powiedział współautor badania, Matthew Pace – „W przyszłości konieczne jest zrozumienie przyczyn tej korelacji”.

Faza REM charakteryzuje się występowaniem szybkich ruchów gałek ocznych, a także nieregularnym oddechem. Podczas niej dochodzi do wysokiej aktywności mózgu, a także do przyspieszonego bicia serca, co skutkuje marzeniami sennymi. Do tej pory nie odkryto funkcji fazy REM, która jest najmniej regenerującą fazą snu, ale jednak tak samo kluczową dla życia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Konopna herbata

Polecam taką herbatę,bo

Polecam taką herbatę,bo działa natychmiastowo, dużo lepsza od melisy czy ashwagandy! Poprawia sen, zwalcza bezsenność, dodaje energii, nie otumania i są świetne sny!

0
0

Skomentuj