Choroba afektywna dwubiegunowa przyspiesza proces starzenia się

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawno opublikowane badania wskazują na związek pomiędzy długością telomerów, które są oznaką biologicznego starzenia a ryzykiem choroby dwubiegunowej. Badania pomagają wyjaśnić dlaczego choroba afektywna dwubiegunowa często łączy się z innymi chorobami związanymi z wiekiem.

 

Osoby z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, które są czasem określane jako depresja maniakalna, doświadczają niekontrolowanych, skrajnie różnych nastrojów, od stanu wysoce pobudzonego po wyczerpanie i bezsilność. Poza zaburzeniami psychicznymi, choroba dwubiegunowa wiąże się z szeregiem innych chorób, zwykle związanych z podeszłym wiekiem, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2 oraz otyłość.

 

Naukowcy z King’s College w Londynie oraz Icahn School of Medicine na górze Synaj postanowili przyjrzeć się relacjom między tymi chorobami. Zespół badawczy był szczególnie zainteresowany telomerami, które odzwierciedlają wiek organizmu. Przy każdym podziale komórek, telomery stają się krótsze, aż są na tyle krótkie, że komórka nie może już dalej się dzielić. Długość telomerów wykorzystuje się jako miarę wieku organizmu i jego podatności na choroby.

Różne czynniki genetyczne oraz środowiskowe mogą wpływać na szybkość starzenia biologicznego, co oznacza, że dwie osoby w tym samym wieku mogą mieć różną długość telomerów. Nadzwyczajnie skrócone telomery zlokalizowano między innymi u osób z dużymi zaburzeniami depresyjnymi, schizofrenią oraz demencją.

 

Naukowcy pobrali próbki DNA od 63 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą afektywną dwubiegunową, a także od ich 74 krewnych pierwszego stopnia i od 80 niepowiązanych, zdrowych osób. Okazało się, że osoby ze zdiagnozowaną chorobą, które stosowały leki z zawartością litu, nie miały tak krótkich telomerów, jak osoby, które nie przyjmowały leku. Ich telomery były podobnej długości co u osób zdrowych. To sugeruje, że lit zapobiega lub minimalizuje przedwczesne starzenie się organizmu związane z chorobą afektywną dwubiegunową.

 

Współautorka badań Sophia Frangou twierdzi, że zapobiegnięcie procesowi skracania się telomerów może być nowym sposobem na walkę z chorobą afektywną dwubiegunową. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj