Ciągłe niewyspanie może wynikać z Twoich genów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wiemy, że niektórzy ludzie potrzebują znacznie więcej snu od innych, jednak skąd to się bierze? Najnowsze badania wykazały, że za zapotrzebowanie na sen w większości odpowiadają nasze geny. Dlatego niektórzy czują się wyspani po zaledwie kilku godzinach snu, podczas gdy inni potrzebują spać aż 10 godzin na dobę.

 

Mimo, że poświęcamy na spanie około jedną trzecią naszego życia, wiele z jego aspektów pozostaje dla nas tajemnicą. Dziś wiemy, że dzięki śnieniu utrwalamy nasze wspomnienia, a nasz organizm ma szansę odpocząć i się zregenerować. Z kolei nawet niewielki brak snu wiąże się między innymi z zaburzeniami układu odpornościowego.

 

Naukowcy postanowili ustalić dlaczego wzorce snu między poszczególnymi ludźmi tak bardzo się różnią. Wyniki badań miały pomóc w skuteczniejszym leczeniu zaburzeń takich, jak narkolepsja (nagła, niepohamowana potrzeba snu) oraz bezsenność.

 

Dowiedziono, że nasze indywidualne schematy rytmu dobowego oraz snu są uzależnione od genetyki. Jednak jakie to geny? W celu odpowiedzenia na to pytanie badacze wyhodowali 13 pokoleń muszek owocowych i to właśnie ich wzorce snu badano.

Niektóre z owadów spały aż 18 godzin na dobę, a inne jedynie 3 godziny. Co ciekawe, na wzorce snu poszczególnych pokoleń wpływało zapotrzebowanie na sen ich przodków. W ten sposób naukowcy mogli stworzyć muszki owocowe o konkretnym rytmie dobowym.

„Nasze badania wyróżniają się tym, że zmodyfikowaliśmy zapotrzebowanie na sen zwierząt nie uciekając się do sztucznej modyfikacji genetycznej, a jedynie rozmyślnie dobierając owady w pary” – wypowiadają się autorzy badania.

W sumie za sen much odpowiadało aż 80 różnych genów. Co ważne, te same geny biorą udział także w innych procesach, takich jak rozwój mózgu, pamięć i uczenie się. Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że zarówno krótko, jak i długo śpiące muchy żyły tak samo długo. Interesujące wyniki zmotywowały naukowców do dalszej pracy, tym razem obiektem badań mają być ludzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj