Cynk redukuje stres oksydacyjny, naprawia DNA i wydłuża żywotność

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Stres oksydacyjny to niebezpieczny stan, który może doprowadzić do rozwoju wielu chorób. Narażone są na niego osoby, które przykładowo żyją w stresie lub źle się odżywiają. Osłabienie, bądź załamanie bariery antyoksydacyjnej w komórkach, przyspiesza proces starzenia się organizmu, a w niektórych przypadkach prowadzi do stopniowej śmierci komórek.

 

Badania opublikowane na łamach czasopisma American Journal of Clinical Nutrition wskazują, że zaledwie niewielka ilość cynku w naszej diecie, zmniejsza uszkodzenia DNA, co wydłuża żywotność. Zidentyfikowano niedobór cynku jako główną przyczynę chorób wieku podeszłego.

 

W Stanach Zjednoczonych, 12% populacji jest narażona na niedobór tego cennego pierwiastka chemicznego. Niedobór ten obejmuje szczególnie osoby w podeszłym wieku - dotyczy to nawet 40% osób starszych. Większość z nich nigdy nie została przebadana pod kątem niedoboru cynku.

 

Jak wykazały badania, cynk jest niezbędny do ochrony przed stresem oksydacyjnym i pomaga w odbudowie naszego DNA. Zalecana dzienna dawka wynosi 8 miligramów dziennie dla kobiet oraz 11 dla mężczyzn. Cynk jest magazynowany w skórze, kościach i mięśniach. Jego przyswajalność wynosi 20-40% i jest większa w przypadku pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

 

A zatem gdzie szukać cynku? Najwięcej możemy go znaleźć przede wszystkim w ostrygach, krewetkach i małżach. Pierwiastek ten zawarty jest również w ciemnym pieczywie, pestkach z dyni, w jajach i wątróbce cielęcej. Warto przy tym pamiętać, że kofeina wypłukuje cynk, a także magnez i wapń oraz wpływa niekorzystnie na wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj