Czy Aspartam jest faktycznie szkodliwy?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Aspartam to kontrowersyjny słodzik, wokół którego rzekomej szkodliwości trwa spór naukowy. Został on wynaleziony, jako lek, ale ze względu na słodkość zmieniono jego zastosowanie przekształcając go w dodatek do żywności.

 

Bardzo długo aspartam uważany był za wspaniały surogat cukru dla diabetyków. Do dzisiaj na całym świecie sprzedaje się słodziki oparte o ten związek chemiczny. Obecnie wypierają go z tej części rynku preparaty oparte o Stewię, którą można uznać za naturalny słodzik podobny w smaku do aspartamu. Z tym, że stewioidy nie każdemu smakują, a już z pewnością nie nadają się do masowego stosowania w żywności jako substytut cukru.

 

Tak jak w przypadku GMO tak i w przypadku aspartamu środowisko naukowe nie jest zgodne czy środek składający się z fenyloalaniny i kwasu asparginowego rzeczywiście może powodować nowotwory. Mimo, że niewiele osób o tym wie, obecnie aspartam jest używany powszechnie. Czasami na opakowaniach z żywnością aspartam bywa określany, jako E951. Jest on powszechnie dodawany do napojów, lekarstw, gum do żucia i bardzo wielu innych produktów spożywczych. Przeciwnicy aspartamu twierdzą, że jest on również neurotoksyną zaburzająca syntezę białek i wpływająca na połączenia synaptyczne.

 

Jednak według uznanych przez UE wyników badań, spożycie aspartamu w wysokości 40mg/kg masy ciała jest nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jest to oczywiście tylko jedna z opinii naukowych, ale została już podniesiona do rangi obowiązującego w Unii Europejskiej prawa. Co więcej unijni biurokraci stwierdzili, że  od aspartamu bardziej niebezpieczny jest cynamon. Rządzący uznali, że nadmierne jego spożycie może być niebezpieczne dla zdrowia na skutek zawartości kumaryny obwinianej za wywoływanie problemów z wątrobą.

 

Prowadzi to do konkluzji, że ewentualna szkodliwość aspartamu jest niewielka albo żadna, ale przy małych jego dawkach. Tak jak w przypadku cukru czy innych używek, jeśli stosujemy je z umiarem raczej nie stanowią dużego problemu dla naszego zdrowia. Jednak nadużywanie ich, jak również jakichkolwiek innych środków chemicznych, w tym słodzików, prędzej czy później każdego z nas może doprowadzić do problemów zdrowotnych.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj