Czy można uzależnić się od miłości?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po przeanalizowaniu 64 badań dotyczących miłości i uzależnień między 1956 a 2016 rokiem, naukowcy wskazują oczywiste podobieństwa, zauważając dwie różne formy uzależnienia od miłości.

 

Nie wszyscy psychologowie zgadzają się z teorią, że miłość jest uzależnieniem lub chorobą. Jest to zależne od definiowania zarówno miłości, jak i uzależnienia. Jednak oba zjawiska wyzwalają w mózgu poczucie euforii, radości oraz ekstazy, a także rozpacz i zachowania obsesyjne.

 

Tak zwany „wąski horyzont” stanowi najbardziej ekstremalne i szkodliwe formy zachowania związanego z miłością i jest potencjalnie jej najbardziej uzależniającą formą. Problemy związane z nadmiernym przywiązaniem mogą ingerować w codzienność, osłabiając kontrolę własnego zachowania.

 

Ten rodzaj miłosnego uzależnienia jest wynikiem nieprawidłowych procesów w centrum nagrody w mózgu. Osoba uzależniona jest w stanie dokonać wielkich poświęceń na rzecz swojego dobrego samopoczucia, wynikającego z obecności ukochanej osoby.



Drugi rodzaj miłości, nazwany „szerokim horyzontem”, jest nazywany miłością normalną. Nadal wiąże się z silnymi pragnieniami, jednak pozwala na ich kontrolę. Osoby doświadczające miłosnego uzależnienia współdzielą procesy mózgowe z osobami uzależnionymi od narkotyków. Naukowcy twierdzą, że oba typy miłosnego nałogu mogą być szkodliwe dla ludzi, w niektórych przypadkach prowadząc do obsesji na punkcie nieodpowiednich lub niebezpiecznych ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj