Czy pomijanie śniadań rzeczywiście skutkuje nadwagą?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tempo życia w dzisiejszych czasach często pozostawia niewiele czasu na zjedzenie porannego posiłku – mimo, że jest on uważany za najważniejszy w ciągu dnia. Teraz jednak nowe badania sugerują, że pomijanie śniadań nie jest wcale takie karygodne i nie zawsze wiąże się z przybieraniem na wadze.

 

Badania przeprowadzone wśród 40 nastoletnich dziewcząt wykazały, że uczestniczki spożywały ponad 350 kalorii mniej w dni, w których nie jadły śniadania. Kierowniczka badań, dr Julia Zakrzewski-Fruer z Uniwersytetu Bedfordshire w Wielkiej Brytani twierdzi, że wyniki jej zespołu naukowego kwestionują wcześniejsze opinie o tym, że pomijanie śniadań prowadzi do późniejszego przejadania się w ciągu dnia.

 

Dla wielu śniadanie to podstawa dnia, jednak są ludzie, dla których rano dodatkowe kilka minut w łóżku jest bardziej kuszące od porannej kanapki lub owsianki. Na przykład W 2015 roku dowiedziono, że jedynie 47% ludzi w Stanach Zjednoczonych jada śniadania. 

 

Jaki jednak wpływ na zdrowie ma pomijanie śniadań? Tutaj także istnieją różne zdania. Jedne badania dowodzą, że poranek bez śniadania skutkuje złym stanem zdrowia serca, a kolejne twierdzą, że poranne posiłki mogą prowadzić do przejadania się i przyczyniają się do problemów związanych z otyłością.



W najnowszych badaniach skupiono się na 40 dziewczętach w wieku 11-15 lat. Każda uczestniczka brała udział w dwóch trzydniowych eksperymentach żywieniowych. Pierwszy wariant dotyczył spożywania standardowego śniadania o niskim indeksie glikemicznym (około 468 kcal), a w drugim pomijano śniadanie całkowicie.

 

Celem badania było ocenienie jaki wpływ na zdrowie będzie posiadał każdy z trzydniowych eksperymentów. Uczestniczki prowadziły dzienniki żywności, a ich poziom aktywności fizycznej był monitorowany za pomocą akcelerometrów.

 

Wyniki badań były zaskakujące – w dni bez śniadania uczestniczki spożywały w sumie 353 kalorii mniej, brak porannego posiłku nie miał także wpływu na ich poziom aktywności fizycznej. Naukowcy uważają, że ich wyniki stawiają wiele pytań względem domniemanych korzyści śniadań. Oczywiście temat wymaga dalszej i dokładniejszej analizy, na przykład poprzez poszerzenie skali badań. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj