Czytanie na głos może pomóc w zapamiętywaniu tekstu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Memory, czytanie na głos znacznie ułatwia nam zapamiętywanie określonych informacji. Autorzy badania z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie są zdania, że lepsze przyswajanie tekstu poprzez czytanie na głos jest spowodowane faktem, że czytamy i słuchamy jednocześnie, co sprawia, że mózg wprowadza nowe informacje do pamięci długotrwałej.

 

Nowe badania opierają się na wcześniejszych pracach zespołu naukowców z Uniwersytetu Waterloo, gdy zaczęto przyglądać się innym technikom lepszego zapamiętywania, na przykład takim, jak przepisywanie tekstu.

 

W 2015 roku Medical News Today opublikowało wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kanady, w których stwierdzono, że powtarzanie słów na głos usprawnia nasze zapamiętywanie. W badaniach wzięło wówczas udział 44 francuskojęzycznych studentów, którzy na różne sposoby odczytywali zdania z ekranu komputera i byli proszeni o powtórzenie zapamiętanych informacji. 

Co ciekawe, odkrycia Kanadyjczyków świadczą o tym, że zdecydowanie najbardziej skuteczną formą zapamiętywania informacji jest przekazywanie ich drugiej osobie. Za to najgorsze wyniki oferuje czytanie w milczeniu.

 

Najświeższe badania na temat technik zapamiętywania informacji potwierdzają wcześniej wysnute wnioski. 95 uczestników eksperymentu na Uniwersytecie Waterloo miało za zadanie czytać po cichu, słuchać kogoś kto czytał, słuchać nagrania z własnego czytania i czytać na głos w czasie rzeczywistym. Wykazano, że najlepsze utrwalanie informacji generowało czytanie dla drugiej osoby.

 

Odkrycia badaczy nie tylko informują o najskuteczniejszych formach nauki, które warto zastosować na przykład przygotowując się do egzaminu – naukowcy sądzą, że ich ustalenia mogą stanowić podstawę dla opracowania terapii zapobiegających rozwojowi demencji u osób w podeszłym wieku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj