Depresja w menopauzie – kiedy wraz z ciałem cierpi psychika

Kategorie: 

Źródło: fotolia.pl

Klimakterium to czas prawdziwej huśtawki hormonalnej. Powodowane zmniejszeniem, a w końcu zatrzymaniem produkcji estrogenów przez organizm kobiety dolegliwości to jednak nie tylko nadmierna potliwość, nagłe uderzenia gorąca i obniżone libido. Menopauzie bardzo często towarzyszy również depresja.

 

Zaczyna się niewinnie, od trwającego dłużej niż zwykle i niż zwykle silniejszego uczucia melancholii. Melancholia stopniowo przeradza się w niemający racjonalnej przyczyny smutek, ten zaś bardzo szybko ustępuje miejsca przygnębieniu, które bierze się nie wiadomo skąd, ale potrafi każdy dzień uczynić trudnym, wręcz niemożliwym do zniesienia. Życie staje się wegetacją, brakuje sił, by wstać z łóżka, pójść do pracy, wyjść do ludzi. Smutek, czy też przygnębienie jest tak przejmujący, że chwilami odechciewa się żyć. Ale to na początku – z czasem tych chwil jest więcej i więcej, aż życie staje się zbyt wielkim ciężarem do udźwignięcia. Pewnie dlatego tak często kończy się próbą samobójczą. Odbiera radość życia, niszczy kawałek po kawałku. Depresja, czyli najbardziej zdradliwa i nieokiełznana choroba naszych czasów, dotyka coraz więcej kobiet – zwłaszcza w okresie menopauzy.

Ciemna strona klimakterium

Kiedy chorujesz na depresję, nie boli żadna konkretna część ciała. Boli całe wnętrze, jakby ciało, niekompatybilne z twoją wolą, odmawiało posłuszeństwa. Fizyczne dolegliwości towarzyszące depresji są często trudne do nazwania. Uczucie odrętwienia, niemożności zapanowania nad ciałem, choćby na tyle, by wstać z łóżka, osłabienie graniczące z całkowitą utratą sił. Na depresję narażone są szczególnie kobiety przechodzące klimakterium. Przekwitanie rozpoczyna się zazwyczaj w wieku 45-50 lat, choć pierwsze dolegliwości mogą pojawić się znacznie wcześniej. Stany depresyjne u kobiet w wieku około menopauzalnym związane są z wahaniami stężenia estrogenów w organizmie.

Źródło: 121doc

 

Prowadzą one do tzw. huśtawki hormonalnej, sprzyjają drażliwości, długotrwałemu obniżeniu nastroju, a nawet apatii. Ten trudny dla kobiet czas związany jest również ze zmianami, jakie zachodzą na płaszczyźnie życia rodzinnego i zawodowego; zmianie ulega też postrzeganie własnego ciała, a co za tym idzie poczucia własnej wartości i atrakcyjności. W czasie przekwitania bardzo często zaostrzeniu lub nawrotowi ulega wcześniej rozpoznana depresja – np. zdiagnozowana w czasie ciąży lub w okresie poporodowym, a także ta, która towarzyszy zaburzeniom afektywnym dwubiegunowym.

Przywrócić równowagę

Depresja w czasie menopauzy bez wątpienia ma negatywny wpływ na jakość życia i codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Dla kobiet przechodzących menopauzę opracowano hormonalną terapię zastępczą, która ma na celu złagodzenie uciążliwych objawów i przywrócenie równowagi gospodarce hormonalnej. W przypadku towarzyszących przekwitaniu stanów niepokoju, stale obniżonego nastroju i apatii, warto poszukać pomocy psychologa. Terapia może okazać się niezbędna zwłaszcza w przypadku osób, u których już wcześniej zdiagnozowano depresję. Bywa, że nawraca ona właśnie w okresie klimakterium, niekiedy objawy ulegają zaostrzeniu. Nie bójmy się szukać pomocy wtedy, gdy jej potrzebujemy, nie wahajmy się jej oferować, gdy potrzebuje jej ktoś bliski. Depresja to niszczycielska siła dewastująca psychikę chorego, dlatego tak istotne jest wsparcie najbliższych i świadomość tego, że nie jesteśmy sami.

Częstość występowania depresji okołomenopauzalnej

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń naukowców, kobiety w okresie menopauzy są o nawet kilkaset procent bardziej narażone na pojawienie się depresji, niż kobiety przed lub po klimakterium. Co ciekawe, niektóre badania dowodzą, że ta zależność działa w obie strony. Nie dość, że kobiety podczas okresu przekwitania są o wiele bardziej skłonne do zaburzeń depresyjnych, to w dodatku młodsze kobiety, zmagające się z depresją z innych powodów, są zagrożone pojawieniem się przedwczesnej menopauzy (czyli przekwitania przed ukończeniem 45. roku życia). Kobiety przechodzące klimakterium w młodszym wieku są o wiele bardziej narażone na depresję niż kobiety, które wchodzą w okres przekwitania około 48 roku życia.

 

Co podwyższa ryzyko doświadczenia depresji w okresie menopauzy?

Według niektórych badań, za pojawienie się depresji okołomenopauzalnej odpowiadają wahania poziomu hormonu zwanego estradiolem. Zagadnienie jest jednak bardziej skomplikowane. Pojawiają się również sprzeczności w publikowanych wynikach badań. Bo choć ogólnie przyjmuje się, że ryzyko wystąpienia depresji okołomenopauzalnej jest większe u kobiet, które już wcześniej cierpiały na poważne odmiany depresji, to na przykład badania przeprowadzone w Seattle w 2008 roku zdają się tej teorii kompletnie zaprzeczać. Wykazują one, że kobiety, które nigdy nie przechodziły depresji w okresie premenopauzy były na nią narażone aż cztery razy bardziej.

Kobiety w okresie menopauzy mogą być szczególnie wrażliwe na różne trudności życiowe, takie jak rozwód, śmierć któregoś z rodziców, problemy w pracy lub utrata jej. I choć takie sytuacje są przygnębiające niezależnie od wieku, to w okresie okołomenopauzy mogą być szczególnie dotkliwe, i skutkować poważną depresją.

Dodatkowymi czynnikami mogącymi sprzyjać zwiększonemu ryzyku depresji w tym okresie może być na przykład niskie poczucie własnej wartości, odizolowanie się od przyjaciół, niska aktywność społeczna, bycie wykorzystywaną seksualnie w dzieciństwie (lub inne wieloletnie traumy), przypadki depresji w rodzinie (czyli obciążenie genetyczne), bezsenność, a nawet palenie papierosów.

 

Bibliografia:

http://psychiatria.mp.pl/choroby/77245,depresja-okolomenopauzalna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/inne-choroby,okres-przekwitania-i-problemy-z-nim-zwiazane,artykul,1577621.html

http://www.healthline.com/health/depression/perimenopausal-depression#2

http://www.mdedge.com/currentpsychiatry/article/63314/perimenopausal-depression-covering-mood-and-vasomotor-symptoms

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj