Dlaczego choroba zwyrodnieniowa stawów częściej dotyka kobiet?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka ludzi w podeszłym wieku, jednak jest ona bardziej powszechna wśród kobiet, niż wśród mężczyzn. W nowych badaniach starano się zidentyfikować różnice w mazi stawowej obu płci, aby wyjaśnić to zjawisko.

 

 

Maź stawowa jest substancją mającą za zadanie zmniejszenie tarcia w stawach. Zawiera ona również informacje, które można wykorzystać do określenia stanu zdrowia stawu. Zespół badawczy przeprowadził analizę próbek mazi stawowej pobranej z kolan mężczyzn i kobiet, zarówno borykających się z chorobą zwyrodnieniową stawów, jak i zdrowych.

 

Badacze skoncentrowali się na egzosomach w mazi stawowej, które zawierają małe cząsteczki zwane mikroRNA, regulujące ekspresję genów. Analiza wykazała istotne różnice w aktywności mikroRNA między kobietami a mężczyznami z chorobą zwyrodnieniową stawów.



Zmieniona aktywność mikroRNA wiązała się z 70 zmienionymi procesami biologicznymi u kobiet i 50 zmienionymi procesami biologicznymi u mężczyzn. Naukowcy stwierdzili, że kobiety częściej od mężczyzn doświadczają zmian w mikroRNA, które są istotne dla produkcji estrogenu oraz kolagenu.

 

Niższe stężenie estrogenu, zwykle pojawiające się w wyniku menopauzy, wiąże się z większą produkcją komórek niszczących kości. Co więcej, badania wykazały, że terapia hormonalna, która zwiększa poziom estrogenu, zmniejsza jednocześnie ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów u kobiet.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj