Dlaczego niektórzy ludzie nie lubią muzyki?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dla wielu ludzi muzyka ma działanie terapeutyczne, pozwala radzić sobie z trudnymi emocjami lub motywować do działania. Są jednak osoby, na które nie ma to żadnego wpływu. Naukowcy nazwali to "specyficzną anhedonią muzyczną", czyli niereagowaniem mózgu na muzykę.

 

Przeskanowano mózgi 15 osób, które nie czerpią przyjemności ze słuchania muzyki i porównano je do skanów mózgów ludzi, którym muzyka poprawia samopoczucie. Naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób aktywność neuronowa różni się między dwiema grupami i są w stanie wyjaśnić, dlaczego niektórych ludzi muzyka po prostu nie wzrusza.

Korzystając z rezonansu fMRI, zespół odkrył, że posiadacze muzycznej anhedonii podczas słuchania muzyki posiadają znacznie niższy poziom aktywności w regionie mózgu o nazwie jądro półleżące. Obszar ten jest częścią układu nagradzającego w mózgu, co wydaje się być wyjaśnieniem, dlaczego tacy ludzie nie zachwycają się muzyką. Obszar ten testowano także z innymi czynnościami, np. z hazardem. Reakcja mózgu była wówczas tak silna, jak u osób bez anhedonii muzycznej, co dowodzi, że sam mózg działa dobrze, a problem jest związany jedynie z muzyką.

Pacjenci z muzyczną anhedonią wykazali znacznie mniejszą łączność pomiędzy strukturą nagrody zwaną brzusznym prążkowiem, a korą słuchową mózgu, gdzie przetwarzane są dźwięki. Natomiast u entuzjastów muzycznych łączność ta była szczególnie silna. Co powoduje te różnice między poszczególnymi ludźmi, pozostaje jak dotąd niejasne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj