Dlaczego wolimy słodycze od owoców?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Każdy z nas wie, że jabłko jest zdecydowanie bardziej wskazaną przekąską w ciągu dnia, niż pączek, a jednak wielu wybiera właśnie tę drugą opcję. Dlaczego tak jest? Przecież pączek jest znacznie mniej wartościowy odżywczo, a do tego może działać obciążająco na nasz układ pokarmowy. Nowe badania naukowe być może są w stanie rozwiązać ten problem, ponieważ ujawniły, że nasze wybory żywieniowe sprowadzają się w większości do skojarzeń, jakie mamy z konkretnym pożywieniem.

 

Spożycie niezdrowej żywności rośnie na całym świecie, co przyczynia się do otyłości u ponad 1,9 mld osób. Tylko u dzieci w Stanach Zjednoczonych ponad 27% kalorii spożywanych w ciągu dnia pochodzi z solonych przekąsek, słodyczy oraz napojów. Wszyscy wiemy, że ma to niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia, jednak proces ten wcale nie zwalnia.

 

Dietetycy są zdania, że sporą rolę w stałym powtarzaniu złych wyborów żywieniowych odgrywają nasze skojarzenia oraz przyzwyczajenia. Przykładowo popularne logotypy fastfoodów kojarzą nam się z czymś przyjemnym, a nawet rodzajem rekompensaty i nagrody. Te wyuczone skojarzenia mają znaczący wpływ na to, co konsumujemy. 

Według naukowców, jeśli traktujemy jakąś żywność jako nagrodę, tak naprawdę nie interesuje nas już fakt, czy jest ona zdrowa lub czy będziemy czuć się po niej dobrze. Autorzy badania są zdania, że kampanie uświadamiające o szkodliwości danych produktów spożywczych nic już nie wniosą, za to przydałyby się takie, które „obrzydziłyby” nam niezdrową żywność. Skuteczne mogłoby okazać się także ograniczenie reklam, szczególnie tych kierowanych do najmłodszego odbiorcy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj