Dlaczego zdrowo jest pić ciepłe napoje?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Picie właściwej ilości płynów wspiera zdrowie skóry, mięśni oraz stawów. Woda pomaga organizmowi wchłaniać składniki odżywcze oraz zwalczać infekcje. Picie każdego dnia kilku szklanek ciepłego napoju może więc przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Choć niewiele jest naukowo potwierdzonych badań na temat zalet picia ciepłych napojów zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że są one łatwym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia.

 

Ludzie piją ciepłe napoje od wieków. Ich główną właściwością jest regulacja układu trawiennego – zapobieganie odwodnieniu się jelit, co prowadzi do powstania zaparć. Zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą także, że ciepłe napoje pomagają organizmowi w oczyszczaniu się – podniesienie temperatury ciała skutkuje zwiększonym poceniem.

 

Gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na poprawę krążenia. Może to pomóc w regeneracji mięśni oraz zmniejszeniu odczuwanego bólu i dyskomfortu. Co ważne, nawet krótka poprawa krążenia może zwiększyć przepływ krwi do mięśni oraz narządów wewnętrznych.

 

Badania od dawna potwierdzają, że picie większej ilości wody pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Wynika to po części z uczucia sytości, jednak woda ułatwia także organizmowi wchłanianie składników odżywczych oraz wypłukuje z niego odpady. 

W badaniu opublikowanym w 2003 roku stwierdzono, że zamiana zimnych napojów na ciepłe skutkuje jeszcze lepszymi wynikami w odchudzaniu, przyspieszając metabolizm o dodatkowe 10% na czas około 30-40 minut.

 

Ciepłe napoje sprawdzają się idealnie w uśmierzaniu dolegliwości związanych z przeziębieniami. Picie ciepłych płynów przyspiesza oczyszczanie się śluzówek, co wspomaga leczenie kaszlu oraz kataru. Za dodatkową korzyść zdrowotną picia ciepłych napojów można uznać także ich działanie odstresowujące.

 

Warto dodać, że ciepła kawa oraz herbata posiadają własne, dodatkowe właściwości zdrowotne. Badania opublikowane w bieżącym roku wykazały między innym to, że umiarkowana konsumpcja kawy wiąże się z ograniczeniem ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona, niektórych nowotworów, cukrzycy typu 2 oraz niektórych chorób wątroby i serca. Z kolei herbata może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu, chorób serca, cukrzycy typu 2 oraz chorób wątroby.

 

Często kawa lub herbata są serwowane w zbyt wysokiej temperaturze, co może skutkować oparzeniem, na przykład języka. Tymczasem optymalna temperatura do picia ciepłych napojów wynosi 57,8 0C – nie skutkuje ona ryzykiem oparzenia, ale pozwala cieszyć się przyjemnym ciepłem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj