Ergonomia na krześle

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zdrowy tryb życia nie oznacza wyłącznie dobrego odżywiania czy ćwiczeń fizycznych. Dotyczy także odpowiedniej postawy w czasie wielogodzinnego siedzenia za biurkiem. Nie ucieknie się więc od problemu doboru odpowiedniego krzesła i utrzymania odpowiedniej postawy na nim, choć oczywiście nawet najlepszy mebel tego rodzaju nie usprawiedliwia braku przerw na odrobinę ruchu. Jeśli jednak tylko podczas zakupu czy użytkowania zastosujemy i weźmiemy pod uwagę kilka prostych zasad dotyczących ergonomii, siedzenie będzie nam się kojarzyło wyłącznie z komfortem i nie tylko pozwoli na lepszą produktywność, ale również na uniknięcie schorzeń wynikających z takiego trybu pracy i życia.

 

Jaki więc powinien być dobry fotel lub krzesło ergonomiczne i jak poprawnie siedzieć? Zacznijmy może od tego, że w ogromnej liczbie wypadków przyjmujemy po prostu złą postawę za biurkiem. Zbyt często siadamy na krawędzi krzesła, bez kontaktu z tylnym oparciem, a czasem nawet półleżąc. Do tego podwijamy nogi lub nie opieramy wygodnie stóp na podłodze. Aby siedzieć z zasadami ergonomii należy dostosować wysokość fotela do podłoża tak, aby stopy swobodnie spoczywały na podłożu, a kolana były ustawione pod kątem lekko rozwartym. Pozwoli to na swobodny przepływ krwi. Oparcie fotela należy lekko wychylić do tyłu, aby tułów tworzył kąt około 90 stopni z resztą ciała.

 

Dzięki temu narządy wewnętrzne (układ oddechowy, naczyniowy, narządy jamy brzusznej) nie będą miały utrudnionej pracy. Dobrze zwrócić uwagę na wysokość oparcia. Plecy powinny mieć stały kontakt z jego wyprofilowaną powierzchnią, aby zachować naturalny kształt kręgosłupa. Podłokietniki również ustawiamy tak, aby ramiona i przedramiona tworzyły kąt 90 stopni. Należy dodać, że ich brak negatywnie wpływa na stan kręgosłupa siedzącego, szczególnie jeśli w czasie pracy dużo czasu spędzamy pisząc na klawiaturze. Siedząc na krześle powinniśmy również w pełni wykorzystywać głębokość siedziska. Jego krawędź nie może wpijać się w kolana (co jest nie tylko niewygodne, ale też utrudnia przepływ krwi, powodując drętwienie), ani być zbyt krótka. Musi podpierać przynajmniej ¾ długości ud.

Jeśli wiemy już jak siedzieć, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na czym siedzieć. Nie wystarczy, aby krzesło było wygodne, przynajmniej nie podczas pracy. Jeśli chcemy zminimalizować dolegliwości, które towarzyszą pracy biurowej, takim jak bóle pleców kręgosłupa, karku czy barków lub głowy i by jak najdłużej utrzymać koncentrację, najlepiej zainwestować w porządny fotel ergonomiczny lub krzesło. Dobry mebel tego typu cechuje wysoka możliwość regulacji poszczególnych elementów. Im ich więcej, tym lepiej. Standardem w ergonomicznych fotelach i krzesłach obrotowych jest regulacja wysokości siedziska, nachylenia oparcia, a także jego wysokości. Często ruchome są również podłokietniki, zagłówki, czasem także głębokość siedziska czy nachylenie całego kubełka, a nawet wysokości profilu oparcia. Przydatny jest także mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie. Siedzisko i oparcie będą wówczas dostosowywać się do zmian pozycji, co zapewni większy komfort użytkowania.

 

Ważną cechą jest także stabilność krzesła, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jakość zastosowanych na potrzeby stelażu materiałów. Dobrze, aby krzesło było dość lekkie, ale nie na tyle lekkie, by się na przykład chwiało. Między innymi dlatego możemy znaleźć zalecenia, aby podstawa miała co najmniej pięć ramion i była wyposażona w kółka jezdne. I tu warto się jednak przyjrzeć temu, z czego są one wykonane, dostosowując się do podłoża (inaczej będą się zachowywać antypoślizgowe kółka na dywanie, a inaczej na parkiecie). W kwestii materiałów warto też zwrócić uwagę na obicie. Dla alergików istotne może być użycie tkaniny, która nie zbiera kurzu, np. ekoskóry czy skóry naturalnej. Trzeba przy tym pamiętać, że materiały te, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z kiepskiej jakość materiałem skóropodobnym, mogą się mocno nagrzewać i kleić do ciała. Dobrze więc, jeśli materiał pozwala ciału oddychać. Warto zatem rozważyć krzesła z siatką czy membraną. W upalne dni zapewnią one optymalną wentylację i wbrew pozorom są rzeczywiście wygodne.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Centrum Krzeseł - www,centrumkrzesel.pl

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj