Genetycznie modyfikowane komórki mogą leczyć chorych na cukrzycę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy pracują nad nową terapią, która dla wielu osób cierpiących na cukrzycę może oznaczać koniec zastrzyków z insuliny. Korzystanie z genetycznie modyfikowanych komórek w postaci plastra pod skórą zostało z powodzeniem przetestowane na myszach, a teraz planuje się testowanie nowego rozwiązania na ludziach.

 

Naukowcom udało się to osiągnąć dzięki komórkom pozyskanych z ludzkich nerek. Zmodyfikowane komórki znane jako HEK są czułe na glukozę oraz uwalniają insulinę, gdy glukoza osiągnie odpowiedni próg. Po wszczepieniu ich pod skórę myszy, które miały cukrzycę typu 1, zmodyfikowane komórki były w stanie wykryć, gdy poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrósł i przywracały go do właściwej postaci.

Obecnie komórki działają przez około trzy tygodnie, ale naukowcy uważają, że w przyszłości mogą stać się implantami u ludzi, które będą wymieniane trzy razy w roku. Oznacza to, że pacjenci będą mogli zrezygnować z zastrzyków insulinowych. Ponieważ komórki te nie są w rzeczywistości umieszczane bezpośrednio w ciele pacjenta, ale w porowatych kapsułkach pod skórą, nie ma potrzeby genetycznego dopasowania implantu do odbiorcy.

Fakt ten znacznie obniża koszty takich plastrów, które mogą być masowo produkowane i sprzedawane. Mimo tego, sam proces wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek jest dość powolny. Naukowcy oczekują, że plastry te pojawią się na rynku najwcześniej za 10 lat, a to i tak pod warunkiem usunięcia wszelkich ewentualnych przeszkód za pierwszym podejściem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj