HIV i AIDS coraz mniejszym zagrożeniem w Afryce

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Powikłania wynikające z HIV/AIDS nie są już największym zmartwieniem Afryki. Mimo, że jest to bardzo dobra wiadomość, to najnowsze statystyki wskazują już nowe choroby, podobne do tych szczególnie popularnych w świecie zachodnim.

 

Dane przetwarzane przez organizację pozarządową African Check pochodzą z najnowszej dostępnej bazy WHO, dotyczącej zgonów na terenie Afryki. W 2012 roku w Afryce zmarło ponad 1,1 miliona osób z powodu powikłań związanych z HIV i AIDS. Do 2015 roku liczba ta spadła do około 760 tysięcy zgonów. Zostało to osiągnięte przede wszystkim dzięki ogromowi czasu i pieniędzy przeznaczanych na podnoszenie świadomości na temat choroby, antykoncepcji oraz medycyny.

Niemniej powikłania z powodu HIV i AIDS są nadal poważnym zagrożeniem i drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Afryce. Pierwszą stanowią infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie oskrzeli i płuc, które każdego roku zabijają milion ludzi.

 

Trzecią najczęstszą przyczyną zgonów jest biegunka, w 88% wywołana przez niedostateczną higienę oraz wirusy, bakterie lub pasożyty znajdujące się w niebezpiecznej do picia wodzie. W ciągu roku umiera z jej powodu 643 tysiące osób na terenie Afryki.

 

Malarię, z powodu której umiera rocznie 403 tysiące afrykańskich obywateli, wyprzedził w śmiertelnych statystykach udar mózgu oraz choroba niedokrwienna serca. Tak zwane „choroby wynikające ze stylu życia” idą w parze ze zwiększoną urbanizacją oraz wyższym poziomem życia w Afryce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj