Im wcześniej po przebudzeniu palimy, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju raka

Kategorie: 

www.sxc.hu

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii dowodzą, że im wcześniej człowiek po przebudzeniu zapali papierosa, tym większe występuje u nich ryzyko zachorowania na raka płuc i jamy ustnej.


We krwi pacjentów palących papierosy zaraz po przebudzeniu, wykryto zwiększone stężenie substancji NNAL, która jest metabolitem substancji rakotwórczej NNK, zawartej w tytoniu. We krwi palaczy wstrzymujących się od palenia do co najmniej pół godziny po przebudzeniu, stężenie substancji było znacznie niższe, niezależnie od całkowitej liczby wypalanych dziennie papierosów.


Doświadczenia przeprowadzone na myszach laboratoryjnych wykazały zdolność NNK do stymulowania rozwoju nowotworów płuc. Obecnie udalo się ustalić wysokość stężenia tej substancji, które zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc u ludzi i gryzoni. Ponieważ poziom NNAL u palaczy nie zmienia się w czasie, więc jednorazowa analiza krwi pacjenta pozwoli ocenić prawdopodobieństwo rozwoju u niego nowotworu.


Badanie oparto na prawie dwóch tysiącach palących dorosłych osób. Opisywali oni naukowcom swoje nawyki, włączając w to czas, po jakim oni zapalają pierwszego papierosa od chwili obudzenia. Okazało się, że 32% badanych zapala pierwszego papierosa w ciągu pierwszych pięciu minut od obudzenia. Dla kolejnych 31% czas ten wynosił od 6 do 30 minut. Osiemnaście procent spośród badanych palaczy przyznało się, że pierwszego papierosa zapalają od 30 minut do 1 godziny, od chwili przebudzenia, a tylko dla 19% czas ten wynosił ponad godzinę. Ponadto, badacze zauważają, że poziom NNAL we krwi palaczy zależy również od wieku, długości okresu palenia, płci, miejsca palenia, warunków w których żyją i paru innych czynników.


Najważniejszy wniosek płynący z tych badań, to taki, że im wcześniej dana osoba zapala papierosa po przebudzeniu, tym wyższe jest stężenie we krwi NNAL. Naukowcy uważają, że spowodowane jest to , tym że palacze po długim śnie zaciagają się znacznie głębiej. Tłumaczyło by to wysoką zawartość NNAL we krwi i większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc. W rezultacie - już sam sposób palenia papierosów może być ważnym czynnikiem w prognozowaniu ryzyka zachorowania na nowotwory przez osoby palące i moze pomóc w profilaktyce i wczesnej diagnostyce. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj