Im wyższe IQ, tym większe ryzyko zaburzeń psychicznych - twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badanie opublikowane w Science Direct wykazało, że osoby o wysokim IQ są bardziej narażone na rozwój chorób psychicznych niż reszta populacji. Naukowcy przyglądali się członkom Mensy z IQ powyżej 130 i stwierdzili, że ludzie o ponadprzeciętnej inteligencji są w znacznie większym stopniu zagrożeni chorobami oraz zaburzeniami psychicznymi.

 

Na podstawie badania wykazano, że wśród 3715 członków amerykańskiej Mensy szczególnie rozpowszechnione były zaburzenia lękowe – aż 20% osób borykało się z tym problemem. Jest to znacznie wyższy wskaźnik względem ogółu społeczeństwa, gdzie rozpoznaje się około 10% ludzi z zaburzeniami lękowymi.

 

Naukowcy sugerują, że za dolegliwości psychiczne osób o wysokim IQ ma odpowiadać zwiększony poziom ich świadomości, który powoduje nadwrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Nawet małe stymulacje, takie jak nieprzyjemne dźwięki, mogą powodować wzmożoną reakcję stresową. Znaczna część „geniuszy” cierpi na co dzień w wyniku ich emocjonalnych oraz fizycznych nadpobudliwości.

Autorzy podkreślają, że ich badanie wykazało jedynie korelację, a nie związek przyczynowo-skutkowy, dlatego zamierzają kontynuować swoją analizę zdrowia psychicznego u osób z wysokim poziomem inteligencji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika ???

Tak maja rację i dotyczy to

Tak maja rację i dotyczy to wiekszego grona ludności świata niż tu się wspomina. Różnicę, jedną z nich stanowi tzw. charakter/osobowość/własne ja, które kreują człowieka. Czy jest to choroba.... różnie można to określać, wada i zaleta, gdzie kultura, stan technologiczny, przestrzeń która nas otacza, kreowane możliwości/techniki/sposoby i wiele innych elementów, wpłytają na myślenie (analizę świadomo-podświadomą), zachowanie oraz decyzje. Przy czym analiza słowami, wprawia nas samych (umysł) w wir samomyśli i różnych wniosków względem celu, spojrzenia itd. Praktycznie na wszystkie odpowiedzi już na dziś mamy odpowiedz, wystarczy czytać wieloznacznie, pod każdym względem, nauczyć się odczytywać szyfry w różnej formie/technikach (materia, słowa, dzwięki, kolory itd.). Powodzenia. Pamiętajcie iż emocje to np. wyobraźnia (nasze JA), przy czym ...

0
0

Skomentuj