Implant wewnątrz myszy pozwolił na produkcję leków z jej komórek

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy wykorzystali smartfon do kontrolowania aktywności żywych komórek wewnątrz zwierzęcia. Dzięki połączeniu biologii z technologią kontrolowano poziom cukru we krwi u myszy z cukrzycą.

 

Pomysł może być stosowany do szerokiego zakresu chorób i terapii leczniczych. Chińscy badacze twierdzą, że ich podejście może utorować drogę do „nowej ery” w medycynie. Pierwszym krokiem było przekształcenie komórek myszy.

 

Zostały one genetycznie zmodyfikowane, aby produkować leki, które kontrolują poziom cukru we krwi, na przykład insulinę, pod wpływem światła. Technologia ta nazywana jest optogenetyką, komórki aktywują się do swoich zadań po narażeniu na określonej długości fale czerwonego światła.



Myszy wszczepiono implant z systemem, który potrafi kontrolować cukrzycę. Dzięki niemu naukowcy potrzebowali niewielkich kropli krwi, aby dowiedzieć się, jak wysokie są poziomy cukru we krwi, dzięki czemu możliwe było obliczenie, ile leku powinno uwolnić się wewnątrz zwierzęcia.

 

Ostatecznym celem naukowców jest w pełni zautomatyzowany system, wykrywający poziom cukru, a następnie uwalniający odpowiednią ilość leku. Idea jest we wczesnym stadium realizacji, jednak nie ogranicza się tylko do cukrzycy. Komórki mogą produkować jeszcze wiele innych leków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Jaaaaaa

Ciekawe

Ciekawe

0
0

Skomentuj