Jak rozpoznać zatrucie żelazem?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zatrucie żelazem występuje, gdy w organizmie gromadzi się nadmiar żelaza. Może to nastąpić naturalnie i stopniowo lub nagle i przypadkowo. Toksyczne skutki zbyt dużej ilości żelaza pogarszają się wraz z upływem czasu, mogąc spowodować nawet śmierć. Zagrożenie dla zdrowia jest szczególnie niebezpieczne u dzieci.

 

Żelazo jest niezbędne dla właściwego funkcjonowania większości układów biologicznych w organizmie, jest także szczególnie ważne dla krwiobiegu. Zatrucie żelazem może nastąpić w wyniku spożywania zbyt dużej ilości suplementów, odbyciu zbyt wielu transfuzji krwi, a także w wyniku chorób wątroby (przewlekłe zapalenie wątroby typu C lub alkoholizm). Przedawkowanie żelaza może wystąpić także w wyniku niektórych chorób, na przykład hemochromatozy, która prowadzi do nieprawidłowego zwiększenia wchłaniania żelaza w organizmie

 

Zbyt duża ilość żelaza podrażnia żołądek oraz przewód pokarmowy, co może prowadzić do krwawienia. Objawy zatrucia żelazem występują zwykle w ciągu 6 godzin po przedawkowaniu i mogą wpływać na różne części ciała, w tym drogi oddechowe, płuca, żołądek, jelita, serce, wątrobę, skórę oraz układ nerwowy.

 

Do sześciu godzin objawy mogą obejmować wymioty, biegunkę, ból brzucha, drażliwość oraz senność. Może wystąpić przyspieszony oddech, szybkie tętno, śpiączka, nieprzytomność, drgawki, niskie ciśnienie krwi. Do 48 godzin objawy obejmują bardzo niskie ciśnienie krwi, gorączkę, krwawienie, żółtaczkę, niewydolność wątroby, zakwaszenie organizmu oraz napady padaczkowe. 

W ciągu 2 do 5 dni może wystąpić uszkodzenie wątroby, nieprawidłowe krzepnięcie krwi, problemy z oddychaniem, a nawet śmierć. Po 2 do 5 tygodniach na ściankach żołądka i jelit mogą wystąpić blizny, które powodują zatrucia, skurcze, bóle oraz wymioty. Może rozwinąć się także marskość wątroby.

 

W przypadku zatrucia żelazem ważna jest wczesna diagnoza i jak najszybsze podjęcie leczenia. Badania krwi i moczu wykryją nieprawidłowy poziom żelaza, diagnoza opiera się także na historii chorobowej oraz aktualnych objawach.

 

Podczas wizyty u lekarza ważne jest poinformowanie o wszystkich przyjmowanych lekach oraz suplementach. Niektóre suplementy, takie jak witamina C, mogą zwiększyć wchłanianie żelaza w organizmie.

 

Pierwszy etap leczenia obejmuje ustabilizowanie organizmu, w tym zwalczenie problemów z oddychaniem oraz wyrównanie nieprawidłowego ciśnienia krwi. W zależności od stopnia zatrucia stosuje się terapie oczyszczające, takie jak nawadnianie jelita grubego.

 

Nieumyślnego zatrucia żelazem można uniknąć poprzez odpowiednie zamykanie pojemników z lekami i suplementami, przechowując je poza zasięgiem dzieci. Za to przyjmowanie jakichkolwiek multiwitamin lub suplementów zawierających żelazo powinno być konsultowane z lekarzem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj