Jaką dietę stosować podczas kontuzji?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Styczeń to taki okres w roku, w którym dużo ludzi stara się zadbać o swoje zdrowie. Jest to także najbardziej pracowity okres w roku dla fizjoterapeutów. Nadmierny entuzjazm wobec niewykonywanych od miesięcy, lub nawet lat, ćwiczeń może skutkować kontuzją.

 

Po odniesieniu kontuzji, zapotrzebowanie energetyczne organizmu może wzrosnąć nawet o 15 do 50 % w stosunku do normy, w zależności od tego, jak poważny jest stan zdrowia. Na przykład chodzenie za pomocą kul jest dodatkowym wysiłkiem energetycznym.

Skład spożywanych pokarmów może przyczynić się do przyspieszenia procesu rekonwalescencji. Jeśli występuje obawa utraty masy mięśniowej, w przypadku ograniczonej liczby ruchu, warto spożywać wtedy większe ilości białka. Jajka, tuńczyk, orzechy oraz niskotłuszczowy nabiał warto rozmieścić w czterech równych porcjach w ciągu dnia.

Witamina C i witamina D także odgrywają ważną rolę podczas dochodzenia do siebie po kontuzji. Ich niedobór może znacznie przedłużyć okres zdrowienia. W diecie powinny znaleźć się owoce, warzywa, a także czerwone mięso, wątróbka, czy żółtko jaja. Z kolei alkohol należy do grupy produktów niewskazanych. Odpowiada on za powolne gojenie się ran, może też zmniejszyć masę mięśniową w okresie niskiej aktywności fizycznej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj