Kiedy najlepiej jeść, aby łatwiej zrzucić zbędne kilogramy i poprawić profil metaboliczny?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jeśli pragniesz poprawić swoje zdrowie ogólne oraz stracić na wadzę musisz pamiętać, że jedzenie o niewłaściwej porze dnia ma szkodliwy wpływ na twoje zdrowie. Szczególnie ważne jest, by rano jeść jak najwcześniej, najlepiej zaraz po wstaniu z łóżka, a w nocy należy unikać spożywania przekąsek. 

 

W badaniu amerykańskich naukowców wzięło udział 9 dorosłych osób, którzy jedli posiłki za dnia –3 posiłki za dnia i 2 przekąski między godziną 8 a 19 przez 8 tygodni. Następnie mieli przerwę dwutygodniową, by uniknąć efektu carry over, a później przez 8 tygodni jedli jedzenie późniejszymi porami – 3 posiłki i 2 przekąski od północy do godziny 23. Ich czas spania był stały i trwał między godziną 23 a 9 rano. Sprawdzono zmiany zachodzące w wadze, metaboliźmie oraz energii i odkryto, że gdy uczestnicy jedli późniejszymi porami to doszło do ich przytycia oraz mniejszej intensywności metabolizowania tłuszczów.  

 

Porównując jedzenie posiłków wcześniejszą porą z późnym objadaniem się, naukowcy z University of Pennsylvania doszli do wniosku, że jedzenie późniejszą porą może przyczynić się do przybierania na wadze, zwiększenia poziomu cholesterolu i insuliny oraz obniżyć umiejętność organizmu dotyczącej spalania tłuszczu. Jedzenie późnym wieczorem może także wpływać na większe ryzyko chorób serca, cukrzycy i innych problemów ze zdrowiem. 

Jeśli jemy posiłek wcześniejszą porą to okres szczytujący greliny – 28-aminokwasowego hormonu peptydowego, pobudzającej apetyt, przypadał na wcześniejszy czas, natomiast leptyna, która sprawia, że czujemy się syto zdarzała się w późniejszym czasie. Oznacza to, że jedzenie o wczesnych porach sprawia, że czujemy głód prędzej, ale sprawia to, że jedząc za dnia nie chce nam się tak jeść później, dlatego pozwala to uniknąć przejedzenia o późniejszych porach. 

"Podczas gdy zmiana stylu życia nigdy nie jest prosta, te odkrycia sugerują nam, że jedzenie wcześniej w ciągu dnia może być warte wysiłku, by pomóc w zapobieganiu krzywdzących przewlekłych skutków zdrowotnych" – mówi profesor Kelly Allison, główna kierownik badania.

 

Naukowcy sugerują także, że glukoza występująca w jedzeniu może być przetwarzana w różny sposób w organiźmie w zależności od pory spożywania posiłku. Osoby, które wolą jeść o późniejszym czasie mają też większe prawdopodobieństwo na to, że rano nie będą jeść śniadania, co jest również uważanę za przyczynę przybrania na wadze.  

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj