Lawenda - właściwości i zastosowanie w medycynie

Kategorie: 

Źródło: Internet
Mało kto wie jakie właściwości i zastosowanie na codzienne schorzenia ma lawedna lekarska. Roślina ta ułatwia zasypianie i można ją używać jako naturalny lek na różne dolegliwości.

 

Uzyskiwany z kwiatów olejek eteryczny jest głównym składnikiem leczniczym tej rośliny. Działa wyciszająco i uspakajająco, dlatego wykorzystywany jest jako lek na bezsenność w postaci olejków do kąpieli lub naparu. Zdrowy sen zapewni również bukiet kwiatów ustawiony w sypialni.

 

Lawenda pomaga na obciążoną wątrobę oraz na uspokojenie rytmu serca. Okłady z olejku są skuteczne przy bólach mięśni oraz stawów. Z kolei inhalacja pomoże nam oczyścić drogi oddechowe i będzie jak znalazł w stanach przeziębienia i grypy. 

 

Przy problemach dermatologicznych (np. trądzik, łuszczyca), lub aby odtłuścić i rozjaśnić zmęczoną cerę, zalecane jest jej przemywanie naparem z lawendy. Chroni także przed zakażeniem i przyspiesza gojenie ran.

 

Zmieszany z ciepłą wodą susz z kwiatów lawendy i dwoma łyżeczkami saletry do peklowania mięsa odstraszy muchy i komary. Obolałe i opuchnięte miejsca po ugryzieniu można przesmarować nierozcieńczonym olejkiem - zadziała dezynfekująco oraz złagodzi ból i swędzenie. Jak już wiadomo, jest to też idealna metoda na mole.

 

Lawenda ma również zastosowanie w kuchni. Znajdziemy ją w znanych nam ziołach prowansalskich, które doskonale nadają się do potraw mięsnych, marynat lub aromatyzowania oliwy i octu winnego.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika kasia

Lawenda ma zdecydowanie

Lawenda ma zdecydowanie więcej zastosowań niż jest tutaj wymienione. Przede wszystkim sucha lawenda umieszczona w materiałowym woreczku odstrasza owady oraz mole. Wystarczy schować torebeczkę do półki. Co więcej, z lawendy robi się olejek lawendowy, który wykorzystuje się zarówno w kosmetologii jak i w kosmetykach i preparatach. Tonik z lawendy świetnie oczyszcza twarzy. Być może lawenda wpływa też na trądzik? Właściwości lawendy są ciągle badane przez specjalistów bo ma coraz więcej zastosowań w medycynie. Szkoda tylko, że kosmetyki nie pachną tak jak oryginalny kwiat.

0
0

Skomentuj