Leki antydepresyjne zwiększają ryzyko wczesnej śmierci o 33%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Medycyna naturalna pozwala pokonać depresję w równie efektywny sposób co chemiczne leki przeciwdepresyjne a co najważniejsze - w większości przypadków nie wywołują negatywnych efektów ubocznych. Przykładem jest psylocybina - związek chemiczny zawarty w grzybach psylocybinowych. Z kolei antydepresanty na bazie chemii mogą być szkodliwe dla zdrowia, a najnowsze badania wykazują, że zażywanie ich zwiększa ryzyko wczesnej śmierci o 33%.

 

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Ontario w Kanadzie przyjrzeli się 16 badaniom, które obejmowały około 375 tysięcy ludzi. Jak wykazano, pacjenci stosujący antydepresanty byli bardziej narażeni na przedwczesną śmierć przez samobójstwo lub inne dolegliwości zdrowotne w porównaniu do osób, które ich nie zażywały.

 

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) to najczęściej przepisywane antydepresanty, które blokują absorpcję serotoniny przez neurony, ponieważ mózgi pacjentów chorych na depresję mają niskie poziomy tzw. hormonu szczęścia. Jednak długotrwałe zażywanie leków przeciwdepresyjnych może wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi zakłócając prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

 

Badacze przeanalizowali dane dotyczące chorób sercowo-naczyniowych i ryzyka sercowo-naczyniowego oraz grupę stosowanych przez pacjentów leków przeciwdepresyjnych. Wyniki badania pokazały, że antydepresanty zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci o 33%, zaś zagrożenie wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego, np. udaru lub zawału serca wzrasta o 14%. Co ciekawe, negatywny wpływ leków antydepresyjnych najwyraźniej nie dotyczy np. cukrzyków i osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, na co wskazują badania.

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rezultatami. Sugerują one, że nie powinniśmy brać leków antydepresyjnych bez pełnego zrozumienia ich wpływu na organizm" - powiedział główny autor badania profesor Paul Andrews.

Marta Maslej, jedna z autorek badań twierdzi, że przeciwdepresanty zaburzają funkcjonowanie monoaminów, które są równie ważne co serotonina i dopamina i spełniają ważne funkcje w mózgu oraz w całym organizmie. Serotonina wpływa na wzrost, rozmnażanie, trawienie, odporność oraz wiele innych procesów i jest obecna w niemal każdym większym organie. Dlatego zaburzenie funkcjonowania tego związku może mieć niekorzystne skutki, które z kolei mogą zwiększać ryzyko śmierci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj