LSD zmniejsza próg odczuwania strachu, twierdzą naukowcy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

LSD jest półsyntetyczną substancją psychoaktywną, której spożycie wiąże się z tymczasowymi, głębokimi zmianami w świadomości, percepcji oraz emocjach. Może mieć to wpływ na przykład na zmniejszenie uczucia niepokoju.

 

Zakłada się, że efekty LSD są związane z jego wpływem na receptory serotoniny, których aktywacja powoduje wzrost poziomu hormonu w korze przedczołowej. Niemniej jednak wpływ LDS na mózg oraz psychikę nie był nigdy wystarczająco zbadany.

 

Od 1971 roku w wielu krajach świata substancja została wpisana na listę nielegalnych substancji odurzających. Ponadto, pomimo braku bezpośredniego zakazu badań klinicznych, stosowanie psychodelików do celów naukowych jest nadal formalnie ograniczane.

 

W 2008 roku w Szwajcarii przeprowadzono eksperyment naukowy, którego celem było dowiedzenie się w jaki sposób LSD wpływa na obszary mózgu zaangażowane w przetwarzanie emocji. W tym celu autorzy przeprowadzili badanie z udziałem 20 ochotników.



Zgodnie z protokołem badania, każdy uczestnik brał udział w dwóch 25-godzinnych sesjach, podczas których spożywano 100 mikrogramów LSD w kapsułce żelatynowej lub podobną dawkę mannitolu, w roli placebo.  Po 2,5 godzinach po przyjęciu leku lub placebo przeprowadzano skanowanie mózgów metodą obrazowania rezonansu magnetycznego (fMRI).

 

Odkryto, że spożycie LSD zmniejsza odpowiedź ciała migdałowatego na czynniki stresujące. Według badaczy, uzyskane dane wskazują na to, że LSD może podnieść próg występowania lęku, a wskaźnik ten jest prawdopodobnie zależny od stosowanej dawki. W przyszłości ta właściwość może być stosowana w medycynie, na przykład w walce z zaburzeniami lękowymi, a także przy ryzyku wystąpienia udaru.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj