Medytacja pozytywnie wpływa na choroby układu pokarmowego

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Tarcio Saraiva/CC BY-NC-ND 2.0
Jak powszechnie wiadomo, głęboka medytacja wpływa nie tylko na wyciszenie i zrelaksowanie ale także zapewnia liczne korzyści zdrowotne. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić jak mózg i jelita reagują na praktykowanie medytacji.

 

Relacje między medytowaniem a zmianami w substancji szarej badano w Massachusetts General Hospital. Łącznie 16 uczestników tego badania miało przez 8 tygodni stosować praktyki medytacyjne, codziennie po 30 minut. Obejmowały one skupianie swojej uwagi na nagraniach audio zawierających przewodnik medytacyjny, skupianie się na doznaniach, uczuciach i stanie umysłu bez osądzania. Zarówno przed jak i po eksperymentach uczeni poddali ochotników rezonansowi magnetycznemu.

 

Wykazano że w hipokampie, regionie odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się, oraz w strukturach powiązanych z samoświadomością, introspekcją i wyrażaniem współczucia zwiększyła się gęstość istoty szarej. Praktykując medytację możemy zatem poprawiać nasze samopoczucie ale otrzymujemy też korzyści poznawcze i psychologiczne które utrzymują się przez cały dzień.

 

Naukowcy sprawdzili również jak medytacja wpływa na choroby przewodu pokarmowego. Osobne badanie przeprowadzono w Massachusetts General Hospital i placówce Beth Israel Deaconess Medical Center. Tym razem w eksperymencie wzięło udział 48 dorosłych osób - 19 z nich cierpiało na zespół jelita nadwrażliwego (IBS) a pozostali na nieswoiste zapalenie jelit (IBD).

 

Przez 9 tygodni musieli wykonywać czynności które pozwalały złagodzić stres, poprawić ogólne zdrowie i umiejętności poznawcze. Raz w tygodniu uczestnicy angażowali się w czynności relaksacyjne i polecono im aby wykonywali je również w domu przez 15-20 minut każdego dnia. Również w tym przypadku, medytacja okazała się bardzo skutecznym lekarstwem.

 

U pacjentów cierpiących na IBS i IBD zaobserwowano złagodzenie się objawów choroby, zmniejszył się ich niepokój i poprawiła się ich ogólna jakość życia. Korzyści te utrzymywały się w trakcie badań oraz 3 tygodnie po ich zakończeniu. Choć nie zaobserwowano istotnych zmian w markerach zapalnych, u chorych na IBS nastąpiła zmiana ekspresji 200 genów, zaś u cierpiących na IBD - ponad 1000 genów. Według Brandona Kuo, jednego z współautorów badania: "wyniki wskazują na ekscytujące możliwości dla dalszego rozwoju i wdrażania tego zabiegu w szerszej grupie pacjentów z chorobą przewodu pokarmowego".

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika X

wiesz Johny, ja ucze ludzi

wiesz Johny, ja ucze ludzi medytacji, relaksacji, autoterapii, medycyny naturalnej, zielarstwa, masażu, ...i wielu innych rzeczy od bardzo dawna;
i powiem Ci - to trudny fach.
A im mlodsze pokolenia, tym trudniejszy - mają niedostatki koncentracji, uwagi, deficyty poznawcze i roszczeniową postawę. Chcą, by ich 'karmić łyżeczką'.
Chcą się bawić i nie myśleć zbyt dużo; zjeść ciastko i mieć ciastko. Króluje ekshibicjonizm medialny. 
 
To nie jest klimat do PRAWDZIWEJ nauki i rozwoju Ducha.

0
0
Portret użytkownika John Moll

Myślę, że młodzi sami muszą

Myślę, że młodzi sami muszą dojść do tego czy chcą coś zmienić na lepsze, np. poprzez medytację. Zawsze można zachęcać, nauczać ich tego, ale wszystkiego za nich nie zrobimy Smile
 
Sam chętnie skorzystałbym z medytacji, relaksacji - w dzisiejszym chorym świecie jest to wręcz konieczne...

0
0

Skomentuj