Najważniejsze geny stanowią tylko 8% ludzkiego DNA

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Gdy rozszyfrowano ludzki kod genetyczny powstało pytanie, jaką rolę odgrywa 20 tysięcy genów, które posiadamy. Genetycy z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowili udzielić odpowiedzi - według naukowców tylko 8,2% ludzkiego DNA jest szczególnie ważne.

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie fragmenty DNA są użyteczne. Tylko 1% DNA koduje informacje o budowie białek. Nie znaczy to jednak, że reszta DNA nie jest ważna. I tak na przykład telomery zabezpieczają chromosomy podczas kopiowania, a centromery są niezbędne do prawidłowego podziału chromosomów. Bez wspomnianych fragmentów DNA nie moglibyśmy istnieć.

 

Naukowcy z ENCODE uważają, że w ludzkim genomie istnieje od 20 do 80% funkcjonalnych sekwencji. Niektórzy genetycy uważają, że nawet najbardziej bezużyteczne sekwencje DNA służą wydłużeniu łańcucha, co jest niezbędne dla zwartego dopasowania do jądra komórki. Jeszcze inni uważają fragment DNA za funkcjonalny, jeśli jego zmiana inna niż z pokolenia na pokolenie jest śmiertelna dla właściciela. Takie fragmenty DNA nazywa się fragmentami konserwatywnymi.



Poprzez różnice w konserwatywnych częściach DNA można badać związek organizmu z jego przodkami – im więcej różnic między gatunkami, tym badany przodek żył wcześniej. W procesie ewolucji niektóre fragmenty DNA zaczynają odgrywać ważną rolę (stają się konserwatywne). Następnie, nie ulegając większym mutacjom na przestrzeni czasu, stają się nieistotne z punktu widzenia rozwoju i reprodukcji gatunku (możemy wtedy uznać je za niekonserwatywne). Różne obszary DNA mają różne tempo zmiany z konserwatywnych na niekonserwatywne: geny odpowiedzialne za najważniejsze funkcje życiowe organizmu zmieniają się najwolniej.

 

Porównując ludzki genom z DNA kilkunastu innych ssaków o różnym stopniu pokrewieństwa stwierdzono, że tylko 7,1-9,2% DNA człowieka charakteryzuje się wolnym tempem zmiany z konserwatywnego na niekonserwatywne i na odwrót. Właśnie te fragmenty naukowcy uważają za najważniejszą część DNA.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj