Naukowcy nauczą psy rozpoznawać chorobę Parkinsona po zapachu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Psy to już nie tylko najlepsi przyjaciele człowieka, są także świetnymi partnerami w badaniach laboratoryjnych. W przyszłym tygodniu dwa labradory i cocker spaniel wezmą udział w projekcie obwąchiwania 700 osób, skupiając swoją uwagę na cząsteczkach, jakie ludzie wydzielają przed rozwojem choroby Parkinsona.

 

Zespół, w którego skład wchodzą ludzie oraz psy jest efektem współpracy University of Manchaster i organizacji Medical Detecion Dogs. Po obwąchaniu próbek z zapachami, naukowcy użyją spektrometru masowego, by zindetyfikować „zapach Parkinsona”. Związek między chorobą Parkinsona a szczególnym zapachem został odkryty kilka lat temu dzięki Joy Milne ze Szkocji,  kobiecie obdarzonej niezwykle czułym węchem. Zauważyła różnicę w zapachu swojego męża na 6 lat przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby.

 

Węch kobiety został przebadany w laboratorium: dano jej do powąchania 6 koszul noszonych przez ludzi zdrowych i 6 przez ludzi chorych. Joy Milne wytypowała 7 koszul, od których czuła charakterystyczny „piżmowy zapach”. Jej ocena okazała się bezbłędna – 8 miesięcy po badaniu u jednego z uczestników grupy kontrolnej zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze jakie molekuły są odpowiedzialne za ten charakterystyczny zapach. Wydzieliny skórne składają się z ponad 9 tysięcy różnych cząsteczek, dlatego pomoc psów może okazać się bardzo istotna. Psy z organizacji Medical Detection Dogs są wykorzystywane od ponad 10 lat w badaniach nad nowotworami, dzięki czemu istnieje wiele dowodów wspierających użyteczność psów w diagnozowaniu niektórych chorób.

 

Około 30 procent mózgu psa jest przeznaczone wyłącznie na samą analizę zapachów. To 40 razy więcej niż w przypadku człowieka. Ponadto, nos psa zawiera 60 razy więcej receptorów węchowych niż nos człowieka. To wszystko sprawia, że psy są w stanie wykryć zapach 1-2 cząsteczek w grupie biliona innych. Chociaż nadal nie ma leku na chorobę Parkinsona, nowy sposób na szybszą diagnozę choroby może pomóc wielu cierpiącym.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj