Naukowcy odkryli w glebie nową klasę antybiotyków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera odkryli nową klasę antybiotyków, które są zdolne do zabicia kilku patogenów dotychczas opornych na leczenie. Nowe antybiotyki pochodzą z cząsteczek obecnych w wielu różnych glebach, a badacze mają nadzieję, że znaleźli wreszcie skuteczną broń do walki z opornymi na leczenie infekcjami.

 

Największym wyzwaniem dla dzisiejszej medycyny jest postępująca odporność bakterii na antybiotykoterapię. Szczepy bakterii zwyczajnie ewoluują, a przez to uodparniają się na poznane przez nas formy leczenia. Dlatego naukowcy niestrudzenie poszukują nowych leków.

 

Jak informuje czasopismo naukowe Nature Microbiology, nowe antybiotyki – czyli naturalne wtórne produkty metabolizmu mikroorganizmów – zwane malacidynami, odniosły sukces w leczeniu opornego na metycylinę szczepu gronkowca złocistego.   

Aby dotrzeć do tego odkrycia, zespół naukowców przeanalizował ponad tysiąc unikatowych próbek gleby. Póki co nie da się określić kiedy przedmiot badań auksanografii wejdzie do użytku klinicznego. Jednak pewne jest to, że w przyszłości arsenał środków leczniczych ulegnie wzbogaceniu.

 

Pesymistyczną wieścią pozostaje fakt, że malacidyny nie stanowią uniwersalnego panaceum na wszystkie bakterie. Są one skuteczne tylko wobec tych gatunków bakterii, które posiadają bardzo grube ściany komórkowe, natomiast okazują się bezużyteczne wobec chorób takich, jak zapalenie płuc oraz zakażenie układu moczowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj