Naukowcy odkryli w mózgu „włącznik” spalania tłuszczu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Być może w przyszłości większość dietetyków straci pracę, ponieważ naukowcy dokonali właśnie kontrowersyjnego odkrycia. W mózgu myszy odkryto białko, które pomaga decydować organizmowi, czy powinien magazynować, czy spalać tłuszcz. Informacje zebrane przez naukowców mogą pomóc w stworzeniu leków, które będą mogły zapewniać szczupłą sylwetkę bez konieczności stosowania diety.

 

Utrata wagi wywołuje długoterminowe zmiany w biochemii naszego organizmu, które często przyczyniają się do łatwego „efektu jojo”. Hormony kierujące naszym apetytem, które przez długi czas były przystosowane do objadania się, informują o głodzie nawet w momencie, gdy spożyty bilans kaloryczny jest wystarczający.

 

Jeszcze bardziej negatywny wpływ na zachowanie upragnionej wagi mają hormony, które zarządzają naszą energią. Mogą one sprawiać, że organizm natychmiast przekształca w tłuszcz jakąkolwiek nadprogramową żywność.

 

Na przestrzeni wieków ewolucja zachowywała przy życiu tych ludzi, którzy najłatwiej przybierali na wadze. Dzięki temu takie jednostki były w stanie radzić sobie w różnych ekstremalnych warunkach. Dziś jednak, dla osób którym nie grozi głód, skłonność do magazynowania tkanki tłuszczowej jest utrapieniem.

Naukowcy ustalili, że specjalne komórki, nazwane neuronami AgRP, monitorują poziom glukozy i innych źródeł energii w naszych tkankach, a następnie podejmują decyzję o tym, co organizm powinien zrobić – magazynować tkankę tłuszczową czy wykorzystać energię.

 

Australijskie badania uzupełniły tę wiedzę o enzym, zwany acetylotransferazą karnitynową, który wpływa na reakcje neuronów AgRP. Genetycznie zmodyfikowane myszy, które pozbawiono enzymu, wykazywały zwiększony metabolizm, w wyniku czego nie tyły.

 

Przyszłe badania będą musiały udowodnić, że podobny proces zachodzi w organizmie ludzi, a to nie jest jeszcze pewne. Jednak jeśli nasz metabolizm funkcjonuje na tych samych zasadach, możliwe, że uda się pokonać globalny problem otyłości i chorób jej towarzyszących.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj