Naukowcy odkryli, że ryzyko wystąpienia demencji można odczytać z oczu pacjenta

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Okazuje się, że aby ocenić czyjeś predyspozycje do utraty pamięci, wcale nie trzeba przeprowadzać skomplikowanych badań – wystarczy przyjrzeć się oczom danej osoby. Utrata pamięci jest jednym z głównych zaburzeń poznawczych. Wynika ona z uszkodzeń naczyń krwionośnych w mózgu – ich pękania lub zablokowania. Naukowcy są zdania, że predyspozycje do takich zmian widać między innymi w oczach ludzi, ponieważ ich sieć naczyniowa jest bardzo podobna.

 

W trakcie nowych badań zespół naukowców odkrył, że starsi ludzie z umiarkowanymi i ciężkimi uszkodzeniami siatkówki doświadczają większego upośledzenia pamięci, niż osoby o zdrowych oczach. W badaniach wzięło udział ponad 12 tysięcy osób w wieku od 45 do 64 lat – każdy z uczestników przeszedł ten sam test funkcji poznawczych na początku badania, a także po 6 i po 20 latach.

 

W ciągu 3 lat po rozpoczęciu badania sfotografowano siatkówki uczestników. Okazało się, że u 11.692 osób naczynia siatkówki były zdrowe, jednak 365 osób miało już początkową postać retinopatii, a u 256 osób była już ona w wyższym stadium zaawansowania.

Retinopatia jest procesem chorobowym, który dotyczy siatkówki oka. Specjaliści tłumaczą, że jej główną przyczyną są zaburzenia naczyniowe, które ograniczają dopływ krwi do siatkówki. Odkryto, że uczestnicy z najpoważniejszą postacią retinopatii doświadczali najsilniejszego upośledzenia pamięci i spowolnienia procesów umysłowych.

 

Wyniki badań mogą w przyszłości pomóc w przewidywaniu potencjalnego upośledzenia funkcji poznawczych u konkretnego pacjenta. Naukowcy są przekonani, że opracowana przez nich metoda jest najprostszym i jednocześnie niezawodnym sposobem na wykrywanie ryzyka utraty pamięci i rozwoju demencji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj