Naukowcy twierdzą, że siedzący tryb życia nie jest bezpośrednią przyczyną nadwagi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według najnowszych badań siedzący tryb życia nie może powodować przyrostu masy ciała. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest on niezdrowy. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej w ciągu dnia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2, chorobami serca oraz rakiem. Co więcej, ryzyka tego nie można zredukować w żaden inny sposób, jak tylko poprzez zmianę trybu życia.

 

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Sports Medicine dotyczą metaanalizy 23 badań, w których starano się zweryfikować wpływ siedzącego trybu życia na masę ciała oraz na ryzyko wystąpienia otyłości u osób dorosłych.

 

Naukowcy odnotowali jedynie niewielki wzrost w obwodzie talii u osób o siedzącym trybie życia. Nie oznacza to jednak, że siedzenie pozostaje bez szkody dla naszego zdrowia. Wyniki wskazują na inne szkodliwe skutki zbyt długiego czasu spędzanego w ciągu dnia w pozycji siedzącej.

Udowodniono przede wszystkim to, że siedzący tryb życia sprzyja wzrostowi poziomu cukru oraz trójglicerydów we krwi. Przekłada się to na takie choroby i schorzenia, jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2, choroby serca oraz niektóre rodzaje nowotworów. Aby uniknąć tych niepożądanych konsekwencji zdrowotnych, zdecydowanie musimy zmienić nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i w miarę możliwości wprowadzić więcej ruchu do codziennego planu dnia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj