Niesamowite właściwości zdrowotne kalafiora

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kalafior jest uważany przez dietetyków za jedno z 30 najbardziej odżywczych warzyw. Jego spożywanie może zapobiegać nowotworom, chronić wzrok, a także pomagać w utrzymywaniu zdrowej wagi. Specjaliści wymieniają liczne właściwości zdrowotne kalafiora.

 

  1. Zapobiega nowotworom

Wiele badań wykazało, że kalafior w diecie może zapobiegać wystąpieniu raka piersi. Warzywo zmniejsza także szansę na zachorowanie na raka płuc, żołądka, okrężnicy, prostaty oraz raka odbytu. Badania dowodzą, że bardzo podobne właściwości posiada kapusta, jarmuż, brokuły oraz brukselka.

 

  1. Pomaga stracić na wadze

Kalafior posiada wyjątkowo niską wartość kaloryczną (około 29 kalorii w jednej filiżance), nie posiada tłuszczu i ma bardzo niski wskaźnik węglowodanów oraz cukru. Warzywo jest za to pełne błonnika, co czyni je sytym pożywieniem. Na podstawie badań stwierdzono, że zwiększone spożywanie warzyw takich jak kalafior prowadzi do utraty masy ciała.

 

  1. Ułatwia trawienie i oczyszczanie organizmu

Dodanie kalafiora do swojej diety może mieć dobry wpływ na pożyteczne bakterie jelitowe, co ułatwia trawienie. Kalafior może pomóc także w oczyszczaniu organizmu ze względu na zawartość związków zwanych glukozynolanami, które wspomagają prawidłowe wchłanianie się składników odżywczych oraz usuwanie toksyn i odpadów.

 

  1. Tworzy zdrową krew i kości

Białe warzywo jest bogate w witaminę K, która jest niezbędna do krzepliwości krwi. Niedobór witaminy K może powodować bardziej obfite krwawienie po doznaniu urazu. Ponadto, witamina K jest ważna dla budowy mocnych kości, a jej brak przyczynia się do osteoporozy. 

  1. Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV

Zgodnie z badaniami, sulforafan zawarty w kalafiorze może pomoć w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem ultrafioletowym.

 

  1. Wspomaga zdrowie oczu

Sulforafan chroni także delikatną strukturę oczu przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu spożywanie kalafiora zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej oraz ślepoty.

 

Badania wykazały, że osoby jedzące dużą ilość warzyw krzyżowych: kalafiora, kapustę, jarmuż, brokuły oraz brukselkę, posiadają ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy, jednak tylko wtedy, gdy w ich organizmie występuje niedobór jodu. Osoby, które mają problemy z tarczycą, powinny spożywać tylko ugotowane warzywa krzyżowe i spożywać około 1-2 porcje dziennie.

 

Surowe warzywa krzyżowe są ciężkostrawne, przez co mogą powodować gazy. Dodatkowo, mogą one zawierać purynę, która może być niebezpieczna dla zdrowia osób z kamieniami nerkowymi lub dną moczanową.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj