Niewydolność wątroby – przyczyny, objawy, leczenie

Kategorie: 

Źródło: Internet

Choroby wątroby mogą dawać różnej objawy, często bardzo niespecyficzne i utrudniające diagnostykę. Objawy niewydolności wątroby różnią się w zależności od tego, czy proces ma charakter ostry czy przewlekły. Początkowo pojawia się osłabienie, brak apetytu, uczcie silnego zmęczenia. Jak rozpoznać niewydolność wątroby? Jakie są objawy chorej wątroby? Jak ją badać i regenerować?<--break->

 

Jakie są objawy niewydolności wątroby?

 

Niewydolność wątroby często rozpoczyna się skrycie i niespecyficznie. Objawy chorej wątroby to:

  • osłabienie,

  • gorszy apetyt,

  • pogorszenie wydolności organizmu,

  • męczliwość i senność w ciągu dnia,

  • stany podgorączkowe lub gorączka,

  • spadek libido,

  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

Objawy wskazujące na to, że wątroba jest chora, bywają mylące. Często poszukiwania przyczyn dolegliwości są długotrwałe i wymagają wdrożenia drobiazgowej diagnostyki. Nie zawsze pojawia się ból wątroby. Dolegliwości bólowe z prawej strony pod żebrami mogą wskazywać także na chorobę pęcherzyka żółciowego.

 

Wątroba nie jest w stanie oczyszczać organizmu z toksyn, czego efektem jest ziemista, niezdrowo wyglądająca cera, brak energii, a w zaawansowanych stadiach – objawy ze strony układu nerwowego (np. zaburzenia zachowania, zaburzenia nastroju, osłabienie pamięci i koncentracji, napady drgawkowe). Dochodzi do zaburzeń produkcji czynników krzepnięcia, co skutkuje krwawieniami, np. z dziąseł i z nosa. Kolejnym z objawów niewydolności wątroby jest żółtaczka.

 

Ostra i przewlekła niewydolność wątroby

W zależności od dynamiki oraz czasu trwania choroby wyróżniamy ostrą i przewlekłą niewydolność wątroby.

Przyczyną ostrej niewydolności wątroby może być:

  • zapalenie wątroby,

  • zatrucie (najczęściej paracetamolem, ale też innymi lekami, a także alkoholem, toksynami obecnymi w grzybach trujących itd.),

  • niedokrwienie wątroby,

  • ostre stłuszczenie wątroby.

Choroba wątroby ma wówczas zwykle bardzo dynamiczny przebieg, objawy mogą rozwijać się bardzo szybko.

Przewlekła niewydolność wątroby rozwija się na tle chorób, takich jak:

  • przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby,

  • marskość wątroby (np. wywołana nadużywaniem alkoholu),

  • choroby autoimmunologiczne,

  • przewlekłe zatruwanie organizmu (np. u osób długotrwale stosujących leki uszkadzające wątrobę).

Przewlekła niewydolność wątroby rozwija się skrycie i ma zdecydowanie mniejszą dynamikę narastania objawów.

 

Badania na wątrobę

Niewydolność wątroby rozpoznaje się na podstawie badania podmiotowego (wywiad), badania przedmiotowego (dotykiem, uciskiem, według ogólnej oceny stanu pacjenta), a także badań dodatkowych.

 

Typowe badania wątrobowe to tak zwane próby wątrobowe. W badaniach laboratoryjnych uwagę zwracają: podwyższenie aktywności aminotransferaz wątrobowych (AspAT, AlAT), wydłużenie czasów krzepnięcia, niedobory czynników krzepnięcia, niedobór białka całkowitego i albumin, podwyższone stężenie amoniaku i mleczanów, podwyższone stężenie bilirubiny, obniżone stężenie glukozy, czasem małopłytkowość i niedokrwistość.

 

Spośród badań obrazowych wykonywane jest USG jamy brzusznej (w trakcie którego ocenia się wielkość, strukturę, echogeniczność wątroby oraz wymiary żyły wrotnej) oraz, w niektórych przypadkach, tomografia komputerowa. U pacjentów z podejrzeniem encefalopatii wątrobowej wykonywane bywa EEG. W szczególnych sytuacjach, gdy przyczyna niewydolności wątroby jest niejasna, konieczna bywa diagnostyka inwazyjna (biopsja wątroby).

 

Leczenie niewydolności wątroby

Niewydolność wątroby wymaga leczenia przyczynowego (zwalczenie choroby podstawowej, podania antidotum na zatrucia) oraz objawowego. Jeżeli doszło do zaburzeń krzepnięcia, podawana jest witamina K, czasem także osocze świeżo mrożone. Jeżeli chory ma objawy neurologiczno- psychiatryczne (tzw. encefalopatię wątrobową), stosowane bywają: laktuloza, rifaksymina, asparaginian ornityny, neomycyna itd. Istotne znaczenie ma również odpowiednia dieta (uboga w tłuszcze, z optymalną podażą białka) oraz regularne monitorowanie parametrów biochemicznych. Ostra niewydolność wątroby może wymagać leczenia w oddziale intensywnej terapii.

 

Zdarza się, że jedynym ratunkiem dla chorego z niewydolnością wątroby (czy to ostrą, czy przewlekłą) jest przeszczepienie wątroby. Aby się do niego zakwalifikować, trzeba jednak spełnić ściśle określone kryteria (tzw. kryteria King's College).

 

Dowiedz się więcej na temat niewydolności wątroby na: http://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/niewydolnosc-watroby.html



 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj