Niski poziom wapnia może zwiększyć dwukrotnie ryzyko nagłego zatrzymania krążenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wapń jest najbardziej znany z roli, jaką odgrywa względem zdrowia kości, jednak najnowsze badania sugerują, że ten pierwiastek chemiczny jest równie ważny dla zdrowia serca. Stwierdzono, że osoby z niskim poziomem wapnia we krwi mogą mieć wyższe ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia – jednej z głównych przyczyn śmierci. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym Mayo Clinic Proceedings.

 

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) występuje w sytuacji, gdy serce nagle przestaje bić. Zwykle jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem serca, które skutkuje nieregularnym tętnem lub arytmią. Choć choroba wieńcowa jest uważana za główną przyczynę NZK, naukowcom nie umknął fakt, że u około połowy kobiet i aż 70% mężczyzn, którzy zmarli w wyniku NZK, nie odnotowano klinicznej historii chorób serca.

 

Powstałe statystyki wskazują na konieczność zidentyfikowania innych powodów NZK, co z pewnością ułatwi leczenie profilaktyczne. W tym celu zebrano dane na temat 267 osób, które umarły w wyniku nagłego zatrzymania krążenia w latach 2002 i 2015, porównując je z danymi na temat 445 zdrowych ludzi. W ramach badań zmierzono poziom wapnia we krwi każdego pacjenta. 

Wapń jest niezbędnym dla człowieka minerałem, który występuje przede wszystkim w produktach mlecznych, takich jak mleko oraz sery. Wyniki badań wykazały, że ryzyko NZK było o 2,3 raza większe wobec uczestników, którzy posiadali niskie stężenie wapnia we krwi (poniżej 8,95 mg/dl) w porównaniu z osobami o wysokim poziomie wapnia we krwi (9,55 mg/dl).

 

Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu wyjaśnienia mechanizmów leżących u podstaw wykazanej korelacji, może to być odkrycie prowadzące do znacznie lepszej opieki medycznej nad pacjentami objętymi ryzykiem NZK.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj