Odkryto powiązanie między metabolizmem tłuszczów w organizmie, a długowiecznością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Średnia długość ludzkiego życia nie jest wartością stałą. Wpływ mają na nią przede wszystkim zmiany cywilizacyjne, a także rozwój nauki oraz medycyny. Dziś,  w większości krajów na świecie, ludzie żyją ponad 60 lat, a w krajach rozwiniętych ponad 80 lat.

 

Z drugiej strony, dla większości organizmów istnieje maksymalny wiek, w którym większość zwierząt umiera ze starości. W ciągu ostatnich latach naukowcy starali się zbadać maksymalny wiek dla człowieka, który wyniósł aż 100-115 lat.

 

Odpowiedź miała zostać uzyskana na podstawie narządów, takich jak mózg, wątroba i nerki, które zawierają cząsteczki tłuszczu. Zidentyfikowano 669 próbek tłuszczu z najważniejszych narządów 35 gatunków ssaków, a następnie porównano ich struktury cząsteczkowe metodą spektrometru oraz chromatografii.

Okazało się, że struktura cząsteczek tłuszczowych w komórkach jest istotnie związana z przewidywalną długością życia u ssaków. Niektóre rodzaje tłuszczów w błonie komórkowej zwierząt zawierają więcej wodoru u zwierząt długowiecznych niż u tych, które żyją stosunkowo krótko.

 

Naukowcy sugerują, że metabolizm zwierząt długowiecznych jest znacznie wolniejszy, dzięki czemu specyficzne rodzaje tłuszczów są utlenione wolniej niż u zwierząt o krótkim życiu i szybkim metabolizmie. Uważa się, że nowe odkrycie może znacznie pomóc w zrozumieniu procesu starzenia oraz w jakimkolwiek w niego ingerowaniu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj