Odkryto zaskakującą zależność między poziomem cukru we krwi a guzem mózgu

Kategorie: 

Źródło: Biswarup Ganguly/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Mimo że powszechnie wiadomo o powiązaniu cukrzycy z wieloma nowotworami, ryzyko prawdopodobieństwa wystąpienia guza mózgu zwanego glejakiem jest mniejsze u ludzi z wyższym poziomem cukru we krwi. 

 

Glejak to nie tylko przerażająca rzecz, niesie ona również ze sobą wiele destruktywnych cech, od ostrych bólów głowy do ataków epilepsji. Inną chorobą osłabiającą organizm człowieka jest cukrzyca. Niekontrolowana potrafi prowadzić do wielu schorzeń neurologicznych takich jak uszkodzenie nerwów czy wydłużenia czasu gojenia się ran. Na przekór tego, że oba schorzenia wydają się niepowiązane nowe badanie naukowców z Ohio State University, pod wodzą profesora Judith Schwartzbaum wykazało niespodziewane powiązanie między nimi, mówiące o mniejszym ryzyku pojawienia się glejaka u osoby chorej na cukrzycę.

"Cukrzyca wraz z podwyższonym poziomem cukru we krwi podwyższają ryzyko wystąpienia nowotworu w różnych miejscach, między innymi jelita grubego, piersi i pęcherza moczowego. Jednak w tym przypadku te rzadkie, złośliwe guzy mózgu są bardziej powszechne u ludzi, których poziom glukozy we krwi jest w normie niż u tych z wysokim poziomem cukru lub u cukrzyków" – wyjaśnia Schwartzbaum.

Badania opierały się na długoterminowej analizie danych 269,365 Szwedów i Austriaków chorych na glejaka. Oceniając ich poziom glukozy we krwi i fakt, że chorują na cukrzycę doszli do tego niespodziwanego wniosku. 

 

Pojawiają się głosy, że przyczyną korelacji tych dwóch schorzeń może być to, że guz mózgu sam w sobie wpływa na poziom cukru we krwi. Inna teoria polega na postrzeganiu cukrzycy lub podwyższonego poziomu glukozy we krwi jako czynnika, który paradoksalnie chroni przed pojawieniem się glejaka.

Refleksja, niestety, rodzi jednak więcej pytań niż odpowiedzi, ale jest szansa, że dzięki temu badaniu będą prowadzone kolejne, które mogą pozwolić na wynalezienie skutecznego lekarstwa na glejaka. Obecne metody leczenia nie są efektywne, a guz mózgu zdiagnozowany najczęściej w średnim wieku nie gwarantuje długich lat życia. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj