Paracetamol uznano za środek dopingujący

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Paracetamol znacznie poprawia wytrzymałość sportowców podczas długotrwałego wysiłku, pomagając organizmowi lepiej radzić sobie z ciepłem wytwarzanym podczas aktywności fizycznej. Ta właściwość powoduje, że - według autorów badania można uznać ten środek za formę dopingu.

 


Lex Mauges z Uniwersytetu w Kent (Wielka Brytania) i jego koledzy badali wpływ paracetamolu na ludzkie ciało w różnych sytuacjach. Grupę młodych Brytyjczyków podzielono na dwie grupy, jednej podając paracetamol, a drugiej - placebo. Zaproszono ich następnie do siłowni, w której panowała duszna i gorąca atmosfera, prosząc o jazdę na rowerze treningowym, aż do momentu opadnięcia z sił. W trakcie badania monitorowano temperaturę ich skóry i ciała oraz ilość wydzielanego potu. Okazało się, że pierwsza grupa była w stanie pedałować o wiele dłużej i mniej uskarżali się na duchotę i ciepło, niż członkowie drugiej grupy. Sytuacja znalazła również odzwierciedlenie w analizie porównawczej monitorowanych parametrów.

 

Według autorów badania oznacza to tyle, że paracetamol pomaga nie tylko zwalczyć gorączkę, ale również reguluje temperaturę ciałą podczas długiego, forsownego treningu. Teraz Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) musi podjąć decyzję czy środki o podobnym działaniu, nawet te nie zawierające sterydów, mogą być stosowane przez sportowców wyczynowych. Lekarze zaznaczają, że ewentualna decyzja powinna uwzględniać to, w jaki sposób leki przeciwgorączkowe mogą wpłynąć na wyniki sportowców oraz na ich zdrowie.

 

Eksperyment podsunął również autorom pomysł stosowania pochodnych paracetamolu przy leczeniu udaru cieplnego. Badania są kontynuowane, a dotychczasowe wyniki opisano w czasopiśmie Experimental Physiology.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj