Psylocybina może okazać się najlepszym środkiem w walce z depresją, lękami i innymi chorobami psychicznymi

Kategorie: 

Źródło: Alan Rockefeller/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych psychodelików wykazuje się wysoką skutecznością w leczeniu chorób psychicznych i nałogów. Po dokonanym przeglądzie badań klinicznych stwierdzono, że psylocybina może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem terapeutycznym niż dzisiejsze popularne zabiegi psychiatryczne.

 

Związek chemiczny zwany psylocybiną występuje naturalnie w wielu gatunkach grzybów psylocybinowych. Są również często określane jako grzybki halucynogenne lub magiczne grzybki i znane są ludzkości przynajmniej od kilku tysięcy lat. Istnieje teoria, że przez grzyby halucynogenne u pierwszych ludzi doszło do zmian w mózgu, które mogły dać początek rozwiniętej ludzkiej świadomości a nawet możliwości komunikacji językowej.

 

Psylocybina zyskała popularność jako środek, który wpływa na postrzeganie świata i na samopoczucie, percepcję zmysłową, percepcję czasu a nawet na osobowość. Naukowcy z Touro University California dokonali przeglądu siedmiu badań klinicznych, które przeprowadzono w ciągu ostatnich 10 lat i skupiały się na wpływie psylocybiny na powiązane z nowotworami lęki, nerwicę natręctw, zaburzenia depresyjne i uzależnienia.

 

Kelan Thomas powiedział, że terapie z użyciem wspomnianego wcześniej związku chemicznego mogą okazać się znacząco lepsze niż dzisiejsze sposoby leczenia, które charakteryzują się niewielkimi lub umiarkowanymi efektami. Nakowiec podkreślił, że pacjenci podczas badań klinicznych doświadczyli dramatycznej poprawy już po kilku sesjach terapeutycznych a efekty utrzymywały się znacznie dłużej, niż po tradycyjnych sposobach leczenia.

"Jestem farmaceutą psychiatrycznym i klinicystą zainteresowanym innowacyjnymi terapiami, które pomogą zapewnić lepsze opcje lecznicze dla moich pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Czytałem o terapeutycznych badaniach klinicznych z zastosowaniem psylocybiny w literaturze i szybko dostrzegłem, że efekty wykazane przez nową metodę terapeutyczną były zdecydowanie większe niż przy obecnym standardzie leczenia zaburzeń lękowych, depresji i nałogów. Chciałem dostarczyć pożyteczne podsumowanie tych badań klinicznych dla klinicystów zdrowia psychicznego i scharakteryzować potencjał terapeutyczny tej innowacyjnej wspomaganej lekami terapii" - powiedział Kelan Thomas.

Do głównych skutków ubocznych, wynikających z leczenia psylocybiną, zaliczono między innymi nadciśnienie i lęki, lecz symptomy te nie utrzymywały się poza sesjami eksperymentalnymi. Choć zdaniem naukowców nie powinniśmy jeszcze wyciągać mocnych wniosków z literatury badawczej to wyniki badań są obiecujące a stosowanie tego związku chemicznego do walki z niektórymi chorobami psychicznymi posiada najsilniejsze dowody kliniczne.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj