Samochód zaparkowany na słońcu, czyli śmiertelna pułapka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Spędzanie czasu w zaparkowanym samochodzie może mieć skutek śmiertelny, nawet jeśli temperatura powietrza na zewnątrz nie jest aż tak wysoka. Ciepła pogoda sprawia, że samochód zaczyna funkcjonować niczym szklarnia. 

 

Światło słoneczne pada na samochód, a powierzchnie takie jak kierownica i deska rozdzielcza starają się ponownie emitować tę energię za pośrednictwem fal podczerwonych, aby pozbyć się nadmiaru energii. W rezultacie temperatura wewnątrz samochodu może gwałtownie wzrastać, nawet jeśli na zewnątrz nie panuje upał.

 

Dla przykładu, jeśli na zewnątrz termometr odnotuje 21 0C, to samochód pozostawiony na słońcu może z łatwością osiągnąć temperaturę 50 0C. Z kolei osiągnięcie 40 0C przez ciało człowieka może prowadzić do wystąpienia udaru słonecznego.

Według badań, samochód pozostający na słońcu przez zaledwie 10 minut może ogrzać się o 11 0C. Po godzinie większość aut osiąga szczytową temperaturę między 60 a 82 0C. Dla ludzi oraz zwierząt przebywanie w zbyt ciepłym otoczeniu skutkuje hipertermią – ciało wytwarza więcej ciepła, niż jest w stanie się pozbyć. Bicie serca oraz oddech przyspieszają, spada za to ciśnienie krwi. W ostateczności organy przestają pracować, co prowadzi do śmierci.

 

Zwłaszcza w miesiącach letnich należy zachować szczególną ostrożność i upewniać się, że w pozostawionym na słońcu samochodzie nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Jeśli jednak tak jest, konieczna jest niezwłoczna interwencja oraz telefon do służb ratunkowych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj