Serca astronautów w kosmosie stają się kuliste

Kategorie: 

www.123rf.com

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy po przeprowadzeniu badania, w którym wzięło udział 12 astronautów. Okazało się, że po dłuższym czasie przebywania w warunkach nieważkości - serca uczestników badania przybierały kształt zbliżony do kuli. Zmiany te mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, szczególnie kłopotów z sercem i układem krążenia.


Serce w przestrzeni kosmicznej nie pracuje tak, jak na Ziemi, co może prowadzić do utraty masy mięśniowej i skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi po powrocie na Ziemię. W trakcie badania serca astronautów fotografowano przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych, które zainstalowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wyniki pokazały, że serce w przestrzeni przyjmuje postać zbliżony do kuli, zmieniając się aż o 9,4%. Zmiany w kształcie serca są tymczasowe i wraca ono do normalnego, podłużnego wyglądu niedługo po powrocie na Ziemię. Długoterminowe skutki tych zmian nie są jednak jeszcze znane.

 

Naukowcy przyznają, że misje kosmiczne mają poważny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu jako całości, a w szczególności na układ sercowo-naczyniowy. Po powrocie na Ziemię astronauci najczęsciej uskarżają się na zawroty głowy, może wystąpić u nich hipotonia ortostatyczna (gdy gwałtownie spada ciśnienie krwi podczas wstawania).

 

W czasie podróży kosmicznych astronauci doświadczają również często zaburzeń rytmu serca, uważa się również, że wpływ promieniowania, które przez ten czas działa na ich organizm, może przyspieszyć rozwój miażdżycy. Naukowcy zastanawiają się obecnie, jak pomóc astronautom uniknąć tych zagrożeń.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj