Sparaliżowane małpy znów mogą chodzić dzięki implantom mózgowym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sparaliżowane makaki z głównymi urazami rdzenia kręgowego były w stanie chodzić mniej niż sześć dni po doznaniu jak do tej pory nieodwracalnych zmian. Wszystko dzięki nowemu systemowi o nazwie interfejs mózgowo-kręgosłupowy.

 

Dzięki strategicznie rozmieszczonym implantom elektrycznym, nowa technologia omija uszkodzony obszar kręgosłupa, dzięki czemu sygnał przechodzi między mózgiem, a kończynami. W oświadczeniu współautor badania, Gregoire Courtine, wyjaśnił że jest to pierwszy raz, gdy neurotechnologia przywraca lokomocję u naczelnych. Ostrzegł jednak, że istnieje wciąż wiele przeszkód i może trwać nawet kilka lat, zanim rozwiązanie mogłoby być przetestowane u ludzi.

W przypadku dużych urazów, sygnały pochodzące z kory ruchowej mózgu są przekazywane w dół do kręgosłupa, w obszarze lędźwiowym, który składa się z sieci neuronów pobudzających ruch w mięśniach nóg. Jednakże, jeśli nie ma zmian chorobowych w kręgosłupie, komunikacja ta może zostać przerwana, pozostawiając mózg niezdolny do komunikacji z nogami.

Póki co aktywność neuronowa w mózgu szympansów jest bezprzewodowo przesyłana do komputera sterującego, który używa specjalnego algorytmu do identyfikacji sygnałów kodujących pracę mięśni. Gdy sygnały są dekodowane, komputer przekazuje je do elektrody umieszczonej w okolicy lędźwiowej u małp, co skutkuje ruchem. Dalsze badania z udziałem interfejsu u ludzi zostały już zatwierdzone. Gdyby te projekty okazały się skuteczne, system może stanowić istotny krok na przód w leczeniu paraliżu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika X

robi sie to tak: przecina sie

robi sie to tak: przecina sie malpie rdzeń kręgowy; wszczepia implant.

Jeden procent odzyskuje część sprawności; 99% zdycha.

0
0

Skomentuj