Stan upojenia alkoholowego bez picia? Naukowcy twierdzą, że to możliwe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W najnowszych badaniach odkryto, ze istnieje sposób na osiągnięcie efektów upojenia alkoholowego bez konieczności rzeczywistego spożycia alkoholu. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazali, że bardzo podobnym efektem skutkuje… brak snu.

 

Zeskanowano mózgi 12 pacjentów, którzy byli pozbawieniu snu. Do ich mózgów podłączono elektrody i proszono o nazwanie szeregu obrazów tak szybko, jak tylko badani byli w stanie to zrobić. Elektrody mierzyły działanie komórek mózgowych, szczególnie w płacie skroniowym. Naukowcy odkryli, że im bardziej pacjenci stawali się senni, tym aktywność ich komórek mózgowych słabła.

 

Co ważne odkryto, że brak snu zakłócał zdolność uczestników do przetwarzania widzianych obrazów, co może mieć poważne konsekwencje na przykład dla kierowców. „Mózg przemęczonego kierowcy potrzebuje więcej czasu, aby zarejestrować to, co postrzega” – powiedział Itzhak Fried, autor publikacji naukowej.

Powolne, podobne do snu fale mózgowe, zakłócają aktywność mózgu niewyspanych osób i uniemożliwiają poprawne wykonywanie wielu zadań. Ciężkie zmęczenie wywiera na mózg podobny wpływ, co upojenie alkoholowe, jednak nie istnieją żadne możliwości na rozpoznanie przemęczonych kierowców podczas kontroli jazdy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj